A Mol 2013 végén kezdeményezett nemzetközi választottbírósági eljárást a horvát kormány ellen horvátországi befektetéseinek védelmében a washingtoni Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központjánál (ICSID), mert szerinte a zágrábi kormány nem teljesítette bizonyos szerződéses kötelezettségeit és vállalásait. A horvát kormány válaszul 2014 elején fordult nemzetközi döntőbírósághoz. A horvát álláspont szerint a Mol korrupció révén szerezte meg az INA irányítását, elmaradtak a részvényesi szerződésben vállalt Mol-befektetések a horvát olajfinomítókba és a Mol megsértette a kereskedelmi társaságokra vonatkozó horvát törvényeket.
Sanader az igazság tanújának tekinti magát
Horvátországban bírósági eljárás folyik Ivo Sanader és a Mol elnök-vezérigazgatója, Hernádi Zsolt ellen is. A korrupció és szervezett bűnözés elleni horvát ügyészség (USKOK) szerint a Mol vezetője 2008 és 2009 között tízmillió euró kenőpénzt adott át Ivo Sanader akkori horvát kormányfőnek azért, hogy a Mol megszerezhesse az INA horvát olajipari vállalat irányítási jogait. A Mol Nyrt. és Hernádi Zsolt visszautasította a vádakat, leszögezve, hogy soha nem korrumpáltak egyetlen politikust sem, és nem adtak kenőpénzt az INA irányítási jogainak megszerzéséért sem.
Ivo Sanader londoni útjával kapcsolatban kijelentette a horvát közszolgálati televíziónak, hogy ő nem a Mol tanúja a döntőbírósági eljárásban, hanem az igazságé.
Elmondása szerint a bíró hívta fel, hogy tegyen tanúvallomást abban a perben, amelyet a korábbi, Zoran Milanovic vezette horvát szociáldemokrata kormány indított a Mol ellen, és amelyben őt korrupcióval és kenőpénz elfogadásával vádolják. “Ez nem igaz, és horvát bíróságon ezt nem bizonyították be” – hangsúlyozta.
Sanader elmondta: a horvát kormány még az előtt indított nemzetközi döntőbírósági eljárást, hogy a horvát bíróság jogerős ítéletet hozott volna ügyében, amivel pedig szerinte nyomást próbáltak gyakorolni a horvát legfelsőbb bíróságra.
Sanader állítja, nem fogadott el kenőpénzt
A volt kormányfő a televíziónak adott nyilatkozatában kategorikusan tagadta, hogy kenőpénzt kapott volna.
“Ezt állítom ma, ezt állítottam tegnap, és ezt fogom állítani holnap is” – hangsúlyozta.
A Jutarnji List című horvát napilap értesülése szerint őszre várható döntés a londoni eljárásban.
Szakértők szerint három kimenetele lehet az ügynek
Amennyiben a horvát kormány megnyeri a pert, az hatással lesz a Mol által indított választottbírósági eljárásra is, és a magyar olajvállalat követelései alaptalanná válnak a horvát kormánnyal szemben.
Ha a Mol nyer, Horvátország nehéz helyzetbe kerülhet a Mol által a horvát kormánnyal szemben indított washingtoni eljárásban.
Harmadik lehetőség, hogy még a döntés megszületése előtt a két fél megegyezik egymással, és visszavonja a döntőbírósági eljárásokat. Utóbbinak a legkisebb a lehetősége, miután Tihomir Oreskovic horvát kormányfő nemrég kijelentette: Horvátország megvárja a választottbíróság döntését, és utána folytatja a tárgyalásokat a Mollal.