A legrosszabb helyzetben lévő budapesti kerületben is több az átlagnyugdíj, mint bármelyik megyében – derült ki a nyugdíjtérképből, amit a Figyelő készített az országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság (ONYF) adatait alapul véve.
Budapesten a VIII. kerületben élők kapják átlagban a legkevesebb nyugdíjat, míg a II. kerületiek a legtöbbet – a különbség 30 ezer forintos, vagyis a százezer forintos átlagnyugdíj harmada.
Vidéken a különbség ennél kisebb: 25 ezer forinttal kevesebb az átlagban legkisebb szabolcsi nyugdíjasok juttatása, mint az átlagban legnagyobb Fejér megyeieké. Viszont a legrosszabb fővárosi kerületi átlag is több, mint amennyi a legjobb megyei átlag – hívja fel a figyelmet a lap.
Nyugdíj és lakás
Az Otthonterkep.blog.hu továbbgondolta a kutatást, és megnézte, vajon a nagyobb nyugdíjjal rendelkező idősek drágább lakásokban élnek-e. Országos szinten Budapest és Pest megye nemcsak az átlagnyugdíjak nagyságában, hanem a négyzetméterárakban is vezeti a listát.
Az derült ki még, hogy többnyire a gazdagabb nyugdíjasok laknak a drágább lakásokban, például az I., II., XI., és XII. kerületben. Ennek az lehet a magyarázata, hogy akik jól keresnek, még aktív korukban képesek drágább lakást venni.
De vannak kivételek is. Budapesten például a belvárosban (vagyis az V., a VI., VII., VIII. és a IX. kerületekben) élnek az átlagos lakásárakhoz viszonyítva a legszegényebb nyugdíjasok.
Az ok az lehet, hogy a belvárosban az új építésű, a felújított és a befektetési szándékkal vásárolt használt lakások magasabb átlagárakat hoztak. És elképzelhető, hogy azok a nyugalomra vágyó idősek, akik megtehették, elköltözhettek a környékről.
Az is érdekes, hogy a legalacsonyabb Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei átlagnyugdíj nem párosul a legalacsonyabb átlagos ingatlanárakkal.