A munkaerőpiaci felmérésekben a legtöbb tartósan be nem töltött álláshely a szakképzett fizikai és a szakképzetlen fizikai munkaköröknél van, s ez idén sem alakul másképp – derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat idei munkaerőpiaci prognózisából. A fizikai dolgozók után a legnagyobb hiány a valamilyen felsőfokú képzettséget igénylő emberekből van.
Az, amit már régóta lehet sejteni, hogy az érettségi továbbtanulás nélkül szinte semmit sem ér, idén is igaz lesz: az NFSZ-nek a vállalkozások az alap- és középfokú (szellemi) munkakörök esetében jeleztek a legkevesebb toborzási nehézséget.
Ne akarjon termelni!
A legtöbb tartósan betöltetlen állást a feldolgozóipari cégek jelezték tavaly, ezen túlmenően a pénzügyi szolgáltatások és az egyéb gazdasági szervezetek területén működő cégek közül jeleztek munkaerőhiányt. A mezőgazdaságban és a szállítás, raktározás területén működő cégek jellemzően nem akarnak új embereket nagy számban felvenni. Kicsit beindult viszont a vendéglátás, amelyben több embert kerestek.
Ki a fővárosból!
A területi sajátosságokat nézve azt látjuk, hogy a munkaerőhiány elsősorban a nyugat-magyarországi megyéket érinti. 2012-ben Veszprém, Győr-Moson-Sopron, Fejér, Vas, Komárom-Esztergom és Zala megye vállalkozásai közül jelezte a legtöbb cég, hogy valamilyen tartósan betöltetlen álláshellyel rendelkezik. Pest megyében és a fővárosban regisztrálták a legkevesebb szabad állást.