Az államháztartás – önkormányzatok nélküli – központi alrendszerének többlete júliusban 80,2 milliárd forint volt, az első hét hónapban a pénzügyi mérleg deficitje 437,5 milliárd forintot tett ki, ami az éves előirányzat 76 százalékának felel meg – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) szerdán a végleges adatokat a honlapján. (Ezek megegyeznek az előzetes számokkal.)
Tavaly júliusban az államháztartás központi alrendszere – a Mol-részvénycsomag megvásárlása miatt – 459,9 milliárd forint hiánnyal zárt, ez a tétel idén nem volt, ami részleges magyarázat a viszonylag jó számra.Tavaly ez a vásárlás ugyanis mély deficitbe tolta az államkasszát: az egész évre tervezett hiány 126 százalékát érte el az év első hét hónapjában.
Idén ennél sokkal jobb volt a helyzet. Az állam összes fontos zsebe (a központi költségvetés, a társadalombiztosítás és az elkülönített alapok) is pozitívan zártak, összesen 80,2 milliárddal volt több bevétel, mint kiadás.
Az NGM közlése szerint a Mol-vásárláshoz hasonló egyszeri tételektől megtisztított időarányos hiány is jobb, mint tavaly. Akkor ugyanis 82 százalék volt, idén pedig csak 56,7 százalék.Ez azt jelenti, hogy az év végéig tervezett hiánynak kicsit több mint a felét értük eddig csak el.
Hogyan? Részben több lett a bevétel vagy ezermilliárd forinttal (A jövedéki adó, a személyi jövedelemadó és az illeték hozott nagyobb befizetést a tavalyinál.) Részben pedig kevesebb a kiadás, hasonló nagyságrendben.
Sajnos azonban a “spórolás” zöme egyszeri tételekhez kötődik, miközben ezek nélkül 230 milliárddal többet költött a költségvetés. Magyarán takarékoskodni nem igazán sikerült.