A gyorsulási irányadó egy nemzetközileg elismert mutató, amelyet a GDP-t előre jelző részindikátorokból hoztak létre. Az index mindig az adott hónap reálgazdasági teljesítményét jellemzi. Májusban a GYIA tíz részmutatója közül hat csökkent, négy nőtt. A Világgazdaság szerint aggodalomra ad okot, hogy az öt reálgazdasági alindex közül egy kivételével mindegyik a csökkenés irányába hatott.
A munkakeresés átlagos időtartama 17 hónap közelébe mérséklődött, ami javította az indexet, ugyanakkor a reálkeresetek csökkentek, a fogyasztási hitelek állománya mérséklődött, az ipari termelés volumene esett, és az ipar belföldi értékesítésének csökkenése is rontotta a gyorsulási irányadót.
Az öt pénzügyi részmutató közül a reálkamat csökkenése, az Ifo-index emelkedése, valamint a hosszú és rövid állampapírok hozama közötti különbség mérséklődése segítette a GYIA alakulását, míg a pénzkínálat és a BUX csökkenése negatívan befolyásolta.
A lap szerint ahhoz, hogy Magyarország elkerülje a gazdasági visszaesést az idén, arra lenne szükség, hogy a GYIA jelentős emelkedést mutasson az év hátralévő részében.