A nemzetgazdasági miniszter hangsúlyozta: a 4,5 százalákos minimálbér-emeléssel az arányos, egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszer bevezetésével nem ér senkit sem veszteség.
Matolcsy ismertette: a kormány azt javasolja, hogy a legalább középfokú végzettséget igénylő munkakörben dolgozók garantált bérminimuma legalább 3,4 százalékkal, 92 500 forintra emelkedjen.
A kormányzati oldal továbbá azt javasolja, hogy az Országos Érdekegyeztető Tanács (OÉT) a vállalkozási szférának a bruttó kereseteknek a prognosztizált inflációt meghaladó, legalább ötszázalékos növelését ajánlja 2011-ben. Matolcsy György kiemelte: a megnevezett számok az emelés alsó, minimális szintjeit jelentik.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének (MSZOSZ) elnöke a munkavállalói oldal nevében elégtelennek nevezte a kormányzati bérajánlatot, hiszen véleményük szerint az csak ahhoz elég, hogy kompenzálja az adórendszer változásainak hatását s így szinten tartsa a nettó bért, nem reagál ugyanakkor a munkatermelékenység kormány által is betervezett 3,3 százalékos növekedésére, és a tervezett 3,5 százalékos inflációt sem ellensúlyozza.
Dávid Ferenc, a Vállalkozók Országos Szövetségének főtitkára a munkáltatók nevében “reális, megállapodáshoz közeli” összegnek nevezte a kormány javaslatait. A főtitkár következő lépésként háromoldalú, de szűk körű és informális tárgyalásokat javasolt, ezt a kormányoldal és a munkavállalói oldal is elfogadhatónak tartotta, az egyeztetésre jövő héten kerülhet sor. Mindhárom oldal kifejezte szándékát, hogy lehetőleg november végéig tegyenek pontot a bértárgyalások végére, a következő plenáris ülés időpontját azonban nem rögzítették.