A New York-i és londoni székhellyel működő AllianceBernstein helyzetértékelése szerint a Nemzetközi Valutaalappal kötött megállapodás “kulcsfontosságú gazdaságpolitikai rögzítő elemként” szolgált az elmúlt két évben, stabilizálta a Magyarországgal kapcsolatos piaci hangulatot, és betömte a külső finanszírozáson támadt léket, amikor a külföldi tőkebeáramlás a globális hitelválság kifejlődése során gyakorlatilag befagyott.
Az IMF pénzügyi kisegítő szerepe most már ugyan csökkent, de jelenléte rögzítő tényezőként “ugyanolyan fontos, mint eddig bármikor”.
Az AllianceBernstein elemzői szerint ha a kormány “önként” nem lép ismét kapcsolatba az IMF-fel, akkor várható, hogy a Moody’s Investors Service nemzetközi hitelminősítő rontja a magyar adósosztályzatot.
A Moody’s július végén jelentette be, hogy leminősítést valószínűsítő felülvizsgálat alá vette Magyarország közepes befektetői államadós-besorolását, arra a véleményére hivatkozva, hogy az IMF és az EU küldöttségeivel folytatott tárgyalások megállapodás nélküli félbeszakadása miatt megnövekedtek a magyar költségvetési és gazdasági kilátásokat övező bizonytalanságok.