A kutatóintézet keddi sajtótájékoztatóján közzétett új jelentésében megismételte a májusi egy százalékos gazdasági növekedési prognózisát, amelyet márciusban még nulla százalékban jelölt meg. Ugyancsak megemelte a 2010. évi inflációs adatot a GKI: a márciusi 4,3 százalékról 4,8 százalékra.
A kutatóintézet szerint az idén a belföldi felhasználás fél százalékkal nő, az egyéni fogyasztás két százalékkal csökken, a beruházások egy százalékkal emelkednek, az export és az import egyaránt 10-10 százalékkal haladja meg az elmúlt évit.
Vértes András, a GKI elnöke az “Orbán-csomagot” alapvetően helyesnek, ugyanakkor megvalósítási kockázatokkal terhesnek minősítette. A 29 pontos akcióterv üzenete, hogy az új kormány nem tesz megalapozatlan hiánynövelő lépéseket, és tartja a Bajnai-kormány által kitűzött 3,8 százalékos államháztartási deficitet – tette hozzá.
Az akcióterv valójában erre az évre egy 350 milliárd forint összegű megszorító csomagból, jövőre egy jelentős személyi jövedelemadó csökkentésből, harmadrészt pedig sok kis, esetenként hasznos, ugyanakkor aligha megvalósítható ötletből áll – magyarázta Vértes András.
Hozzátette, hogy az akcióterv érdemi fordulatot jelent az elmúlt évek ellenzéki kommunikációjához képest, hiszen az új kormány költségvetési megszorítást hajt végre, miközben nem jelentett be átfogó és azonnali adócsökkentést.
Vértes András véleménye szerint idén nincs is szükség 350 milliárd forintos megtakarításra, csupán 100-150 milliárdra, ha a kormány figyelembe veszi a létező 150 milliárd forint összegű tartalékot.
Vértes András közölte: a költségvetés kamatterhei még csökkenthetők, és a Magyar Nemzeti Banknak nincs vesztesége.
“A tervezett 200 milliárd forintos bankadót lehetetlennek tűnik beszedni négy hónap alatt, ami a profit 75 százalékának elvonásával és a szektor halálával járna” – fogalmazott a GKI elnöke, aki arra is figyelmeztetett, hogy globalizált világunkban az anyabankoknak elég tág lehetőségük van arra, hogy a különböző országok között mozgassák a pénzáramlást.
A GKI úgy számol, hogy a tervezett bevételeknél közel 100 milliárd forintos elmaradás várható, ugyanakkor a kiadások mintegy 50 milliárd forinttal kisebbek lehetnek, így csupán 50 milliárd forinttal, 3,8 százalékról 4,0 százalékra nő a hiány.
A pénzpiaci folyamatokra visszatérve a GKI elnöke jelezte: az intézet az év második felében 270 forintos átlagos euró árfolyammal számol és azzal, hogy az alapkamat tovább csökken 5,0 százalékra.