„A Pénzügyminisztérium, karöltve a Gazdasági és Közlekedési Minisztériummal, a vállalkozói szervezetekkel konzultálni kíván annak érdekében, hogy az Alkotmánybíróság által kifogásolt ellenbizonyítás lehetőségének biztosításával teremtsük meg az elvárt adó fizetését alkotmányos módon” – közölte az új koncepciót Veres János.
Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a társasági adóalapra, illetve az egyéni vállalkozói személyi jövedelemadó alapjára a korábban megismert elv lesz az érvényes, azaz amennyiben egy társaság illetve vállalkozó adóalapja nem éri el a korrigált bevétel két százalékát, akkor ez utóbbi után kell fizetni az adót – magyarázta a pénzügyminiszter. A folyamat technikailag úgy néz ki, hogy amennyiben az adózó úgy nyilatkozik, hogy az adóalapja nem éri el a bevétel két százalékát, akkor az APEH számára egy külön nyomtatványon bevallás kiegészítést kell benyújtania, amelyet az adóhatóság kockázat elemzés alá vet, majd lefolytatja az ellenőrzést.
„Ez az ellenőrzés nem minősül a bevallás utólagos ellenőrzésének, így nem teremt lezárt adóévet, azaz minden más tipusú ellenőrzéstől függetlenül folyhat” – fogalmazott a pénzügyminiszter. Azoknak a vállalkozásoknak, illetve vállalkozóknak, amelyek, illetve akik ilyen külön nyomtatványt töltenek ki, bizonyítaniuk kell, hogy az elszámolt költségek a vállalkozói tevékenység érdekében merültek fel – felelte egy kérdésre Veres János. Példaként az utazási, a megbízási és az alvállalkozói szerződéseket, költségeket hozta fel a pénzügyminiszter, amelyek megalapozottságával kapcsolatban kételyek keletkezhetnek.
Az elvárt adóból továbbra is 30 milliárd forintos bevétellel számol a kormány 2007. második félévében – jelezte Veres János. „Az elvárt adóval kapcsolatban a Fidesz álláspontja változatlan: a kormány nem tehetett mást, mint hogy lemondott arról a sarcról, amelyet alkotmányellenesen akar kivetni a vállalkozásokra” – olvasható Szijjártó Péter közleményében. A Fidesz szóvivője úgy fogalmazott: pártja a jövőben sem támogat semmilyen, az emberek, a vállalkozások terheit feleslegesen növelő adóemelést. Hozzátette: “a munkát terhelő adók, járulékok csökkentésére, munkahely-teremtő gazdaságpolitikára van szükség”.