Normális esetben az éhséget egy sor biokémiai tényező befolyásolja, a hormonoktól az agy bizonyos sejtjeiig. Ám ennél több dolgot is fel tudunk sorolni, ami miatt nem vagyunk sikeresek az éhségérzet kontrollálásában.
Fáradtan többet eszünk
Egy 2011-es amerikai kutatás során kiderült, hogy aki nem alussza ki magát, az közel 300 kalóriával eszik többet naponta, mint a kipihent emberek. A nőknél ez a hatás még látványosabb volt, ők különösen a zsírbevitelt növelték meg. Ez a ghrelin nevű hormon miatt van, melynek szintje megemelkedik az ébren töltött órák alatt. Ez a hormon szabályozza az éhségérzetet, illetve a jóllakottság-érzést is. A szakemberek szerint az ébrenléthez több energia szükséges, és mivel a szervezetünk nem tudja, miért nem alszunk – azért, mert nem tudunk vagy azért, mert valami veszély miatt ébren kell maradnunk -, több ételt követel.
Kép forrása: Thinkstock
Útközben kapunk be pár falatot
Munkába menet egy péksütemény, ebédre egy szendvics (állva elfogyasztva) – ismerős helyzet? Gyakran azért választjuk ezeket a módszereket, mert sokkal gyorsabban tudunk enni, azonban ennek hátulütői is vannak, hiszen a szervezetünknek nincs elég ideje arra, hogy visszajelezzen, amikor már jóllaktunk. Ennek az érzésnek a kialakulásához nagyjából húsz percre van szükség, azonban ennél rövidebb idő alatt szükségtelenül sok ételt tudunk magunkba tömni.
A változó kor éhséggel jár együtt
Szintén hormonális okai vannak, hogy a változó korban lévő hölgyek gyakran többet esznek a kelleténél, és bizony ezek a plusz kalóriák el is raktározódnak, hiszen az étvágy nő ugyan, az anyagcsere viszont lelassul. A menopauza idején megváltozik a hormonháztartás, többek között a progeszteron szintje is nő, amitől a hölgyek sokkal falánkabbak lesznek, különösen a szénhidrátokat kívánhatják. A progeszteron magas szintje máskor is okozhat szinte kielégíthetetlen éhséget, méghozzá várandósság idején.
Kíváncsi, még mi állhat a jelenség hátterében? Olvassa el a Házipatika oldalán!