Élet-Stílus

A férfiaknak is érdemes kipróbálni az intim tornát

Ha más izmainkat hajlandóak vagyunk minden további nélkül edzeni, miért a gátizmainkkal tennénk kivételt?

A medencealapi izmok kívülről láthatatlan, alakot nem formáló, de fontos funkciókat betöltő izomrétegek. Egészségükön, erőnlétükön sok múlik, hiszen ezek a farokcsigolyától a szeméremcsontig és a combcsontok között elhelyezkedő izomkötegek kosárként támasztják-tartják a hasüreg belső szerveit, és ennek részei, a gátizmok, a PC izom, a végbélemelő izom gondoskodnak az altesti nyílások, a húgycső, a hüvely, a végbél megfelelő zárásáról, illetve a záróizmok akaratlagos működtetéséről.

Sok körülmény, külső-belső hatás vezethet odáig, hogy ezek, az ún. gátizmok meggyengüljenek. Okozhatja ezt valamilyen veleszületett vagy későbbiekben szerzett betegség, hasi műtét, nehéz szülés, a kismedence vérkeringésének elégtelen volta, a medencelapi izmokra nehezedő súly aránytalanná válása terhesség vagy hasi elhízás következtében, de sorvadásukhoz vezethet a hormonális egyensúly felbomlása is, például a változó korba jutott nőknél. Átmeneti vagy tartós meggyengülésüket okozhatja tartós székrekedés, krónikus, görcsös köhögés, nehéz fizikai munka, állandó ülő testhelyzet miatti hasprés vagy túlzásba vitt edzés is.

Ha elveszítik az erejüket

Ha a gátizmok ellazulnak, nem töltik be megfelelően a funkciójukat, annak előbb-utóbb többféle érezhető következménye lesz a bosszantó kellemetlenségtől egészen a súlyos megbetegedéshez vezető állapotig. Az első jelzések egyike lehet az alkalmi stressz-inkontinencia: így nevezik a szakemberek, amikor a hasűri nyomás megemelkedésekor, tehát nevetés, tüsszentés, köhögés, ugrálás során néhány csepp vizelet akaratlanul távozik.

Szeretne még többet megtudni? Olvassa el a folytatást a Házipatika oldalán.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik