A kutatók szerint a túlzott alkoholfogyasztás után a magas zsírtartalmú élelmiszerek iránt érzett vágy az emberiség hajnaláig vezethető vissza.
Az emlősök a kalóriadús élelmiszereket részesítik előnyben, és a zsír minden más ételnél több kalóriát szolgáltat a szervezetnek. Az emberek általában szabályozni tudják ezt a vágyukat, de másnaposan hajlamosak arra, hogy ne álljanak ellen ennek az ősi ösztönnek.
“Evolúciós szempontból az egészségtelen ételek iránti vágy az őskorra vezethető vissza, amikor az agy opioidjai és dopaminja a kalóriadús élelmiszerekre előnyösen reagálva hozzájárultak a túléléshez” – magyarázta Dr. Leigh Gibson, a Roehamptoni Egyetem szakértője. “Arra vagyunk beprogramozva, hogy szeressük a zsíros és cukros ételeket, és az agyunk arra ösztönöz bennünket, hogy keressük ezeket. Először is ott van a dopamin, az egyik agyi vegyület, amely a tanulásban és a koncentrációban vesz részt. Amikor valami újat látunk vagy tapasztalunk, dopamin szabadul fel az agyunkban. Ezt követően más agyi vegyületek, az úgynevezett opioidok szabadulnak fel, amelyek hatására örömet és boldogságot érzünk. E két tényező kombinációja azt eredményezi, hogy az agyunk bizonyos tevékenységeket az örömmel hoz összefüggésbe, és arra tanít bennünket, hogy újra meg újra megtegyük ezeket.”
Még többre kíváncsi? Kattintson!