Élet-Stílus

Belehalhatunk a neten vett gyógyszerbe

gyógyszer (pirula, nyelv, )
gyógyszer (pirula, nyelv, )

A kétes eredetű szerek nagy része hamisított, így szedésük komoly egészségkárosodást vagy halált is okozhat.

Kampányt indított a Hamisítás Elleni Nemzeti Testület (HENT), az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet fennhatósága alatt működő Országos Gyógyszerészeti Intézet
(GYEMSZI OGYI), a Magyar Gyógyszerész Kamara, valamint a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A március 31-ig tartó, “Eredeti? Hamis?” elnevezésű, főként internetes akciósorozat célja felhívni a lakosság figyelmét arra a veszélyre, amit a nem biztonságos forrásból, legfőképp internetes vásárlásból származó gyógyszerek alkalmazása jelent.

A fiatalokat célozzák meg

Mint Székely Krisztina, a gyógyszerhamisítás elleni munkacsoport vezetője sajtótájékoztatón kifejtette: 2010-ben volt utoljára erre vonatkozó kampány, ám azóta drasztikusan romlott a helyzet. Míg akkor a felnőtt lakosságnak mindössze 1 százaléka nyilatkozott úgy, hogy vásárolt már bizonytalan eredetű szert, a következő évben ez az adat már 2, 2012-ben pedig 4 százalék volt. Ráadásul azok száma is egyre nő, akik tudják, hogy ez veszélyes, mégis internetről rendelnek gyógyszereket. Mindez azért megdöbbentő, mert a HENT adatai szerint a Magyarországon 2012-ben bevizsgált, bizonytalan forrásból származó gyógyszerek 100 százaléka hamis vagy illegális volt.

A szakértő kiemelte, az utcai forgalom mellett egyre nagyobb teret hódít az internetes vásárlás, főleg a városi fiatal felnőttek körében, így a mostani kampány is elsősorban őket célozza meg az újonnan létrehozott honlappal, amelyhez egy Facebook-játék is kapcsolódik.

Neten is lehet biztonságosan

Székely Krisztina kiemelte, hogy az interneten is vannak biztonságos csatornák: az ÁNTSZ által engedélyezett patikák honlapjairól lehet vásárolni, ám szigorúan csak vény nélküli termékeket. Jelenleg 80-90 ezer gyógyszert és étrendkiegészítőket kínáló weboldal működik világszerte, ám ezek 90 százaléka illegális. Könnyen ellenőrizhető, hogy az adott honlap legális forrás-e, hiszen ezek listája megtalálható az Országos Tisztiorvosi Hivatal (OTH) honlapján.

Ha szeretne még többet megtudni, kattintson ide.

Forrás: Belehalhatunk a neten vett gyógyszerbe (Házipatika)

Ajánlott videó

Olvasói sztorik