Belföld

Így működik az arcképfelismerő rendszer, amelyet a tüntetők ellen is bevetne a kormány

Mohos Márton / 24.hu
A Budapest Pride 2023-ban.
Mohos Márton / 24.hu
A Budapest Pride 2023-ban.
Bár félelmetesen hangzik, hogy egy tüntetésen a rendőrség az arcfelismerő rendszer segítségével utólag bírságolhatja a résztvevőket – így akár 200 ezer forintra is büntethetik majd a kedden elfogadott törvénymódosítással a Pride-ra kilátogatókat –, a 24.hu-nak nyilatkozó szakértő szerint a jelenlegi eszközökkel csak nagy hibaszázalékkal tudna akár egy közepes létszámú demonstráló csoporttal is megbirkózni a hatóság, egy több tízezres tömegről nem is beszélve. A helyzet akkor változna meg gyökeresen, ha a kínai technológiát vennénk át.

A héten beterjesztett és villámgyorsan elfogadott törvénymódosítással a kormányoldal megteremtette a jogalapot a Pride betiltására, és nemcsak a szervezőket, hanem a tüntetésen részt vevőket is büntethetik. Ráadásul azt is lehetővé tették, hogy arcképelemző rendszerek segítségével azonosítsák a tömeg tagjait. Mindezek miatt Remport Ádámmal, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szakértőjével mélyültünk el az arcképfelismerés rejtelmeiben.

Az arcképfelismerő-arcképelemző technológia a következőképp működik: az arra jogosult hatóság, mondjuk, a rendőrség készít valakiről egy felvételt, akit be kell azonosítani. Ezt a felvételt elküldi a Nemzeti Szakértői és Kutató Központba (NSZKK), ott – a nyilvántartásuk segítségével – elvégzik az arcképelemzést. Az NSZKK nyilvántartásába kerülnek ugyanis (mindenféle személyes vagy személyazonosító adat nélkül) a lakcímnyilvántartásban szereplő fotóink, a személyi igazolványképek, jogosítványkép, útlevélképek, de a bűnügyi nyilvántartásból, valamint az idegenrendészeti és menekültügyi nyilvántartásokból is vesznek át képeket. Ezekből az NSZKK generál egy biometrikus lenyomatot, ezt arcképprofilnak hívják. Az átvett fényképeket ezután törlik, így az adatbázisukban kizárólag a biometrikus lenyomatok szerepelnek.

Marjai János / 24.hu A Nemzeti Szakértői és Kutató Központ ( NSZKK ) épülete a Gyorskocsi utcában.

Amikor tehát az NSZKK megkapja a rendőrségtől a felvételt azonosításra, akkor először is egy automatizált rendszer, egy algoritmus veti össze a képet az adatbázissal, ami kiadhat egy vagy több találatot is. Korábban itt nem volt vége a történetnek, mert két külön szakértőnek is el kellett végeznie az elemzési folyamatot, és, ha mind a ketten egymástól függetlenül azonos következtetésre jutottak, az minősült találatnak. Egy tavalyi módosítás után a szabálysértések esetén már nem kell élő emberi munkaerő az azonosításhoz, ami ugyan felgyorsítja a folyamatot, ám alaposan megnöveli a tévedések lehetőségét, különösen a tömegrendezvények esetén.

A teljes cikket előfizetőink olvashatják el.
Már csatlakoztál hozzánk? Akkor a folytatáshoz!
Ha még nem vagy a 24 Extra előfizetője, ismerheted meg a csomagokat.

Már előfizető vagyok,

Ajánlott videó

Olvasói sztorik