Belföld

Modellt vált a BME is, egy zrt. lesz a fenntartó

MTI
MTI

A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) hétfőn közleményben jelentette be, hogy a szenátus rendkívüli ülésén megszavazta Charaf Hassan rektor és Verseghi-Nagy Miklós kancellár előterjesztését a fenntartóváltás kezdeményezéséről. Ezzel eldőlt, hogy az egyik utolsó megmaradt állami egyetem is átvált egy új modellre, de nem alapítványi, hanem egy céges modellt alakítanának ki.

Ennek megfelelően az egyetem fenntartói joga egy, az állam által létrehozott gazdasági társasághoz kerül. A közlemény szerint „kétéves, intenzív tárgyalási folyamat eredményeképpen jutott el a BME igényeire és sajátosságaira szabott keretrendszerről hozott szenátusi döntésig a Műegyetem”.

Alapvetésnek tekintem, hogy a hallgatói jogok érintetlenül maradnak és az akadémiai szabadság nem sérül az új modellben. A döntés eredményeképpen elérhetjük azt a közös célunkat, hogy a BME Európa 10 vezető műszaki egyeteme közé emelkedjen

– mondta az ülésen Charaf Hassan rektor.

A BME szerint az elfogadott előterjesztés rögzíti a tervezett, új működési keretrendszerre vonatkozó elvárásokat, többek között: a hosszútávú, stabil és kiszámíthatóan növekvő finanszírozást, a fejlődést támogató, hallgatói ösztöndíj-kínálatot és a teljesítményösztönző bérrendszer kialakítását.

Az új működési modell alapelveiről azt közölték, hogy a létrehozandó, fenntartó gazdasági társaság zrt. lesz; a BME által kezelt ingó és ingatlan vagyon állami tulajdon marad, de vagyonkezelési jogát határozott, hosszú időtartamra az egyetem kapja meg; a hallgatók képviseleti, részvételi, döntési, egyetértési és véleményezési jogosítványai változatlanul fennmaradnak; a szenátus pedig az új működési modellben is a BME legfőbb akadémiai döntéshozó testülete lesz.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik