Stabilról negatívra változtatta Magyarország adósbesoroláshoz tartozó kilátását a Moody’s – közölte a Pénzügyminisztérium (PM) pénteken az MTI-vel. A tárca közleménye szerint a leminősítés hátterében „a bizonytalan nemzetközi környezet és a brüsszeli politikai viták” állnak.
A hvg.hu kiemeli, hogy a hitelminősítő a leminősítést valójában a magyar kormányzat döntéseivel indokolta, amelynek következtében jelentős uniós forrást veszíthet el Magyarország, ami hozzájárulhat a GDP-növekedés gyengüléséhez, továbbá az államháztartás romló helyzetéhez. A Moody’s a közleményében kitért arra is: nem is látják a kormány részéről a szándékot a források megszerzése érdekében elvárt intézkedések meghozatalára. Ugyanakkor azt is jelzik, hogy a helyzetet tovább ronthatja a német gazdaság gyengélkedése, de az is, hogy a 2026-os magyar parlamenti választás előtt várhatóan jelentős összegeket szórhat majd ki a kabinet, ami az amúgy is magas adósságszint további emelkedéséhez vezethet. A közleményben az is szerepel ugyanakkor, hogy a magyar gazdaság helyzetét összességében nem tartják tragikusnak, ezért a hitelbesorolás szintjéhez egyelőre nem nyúltak.
Ehhez képest a PM közleménye a leminősítés indoklására és a negatív hatásaira nem tér ki, ezzel szemben azt hangsúlyozza, hogy bár a Moody’s az eddigi stabil kilátást negatívra módosította, továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot. Kiemelték: a hitelminősítő a magyar gazdaság erősödő növekedésére számít, jövőre 2 százalék körüli, 2026 és 2028 között 3 százalékos bővülést vár – miközben a magyar kormány ennél magasabb növekedést prognosztizált. Felidézték: Magyarország a korábbi kormányzás gazdasági kudarca miatt befektetésre nem ajánlott, bóvli kategóriába került több hitelminősítőnél is, majd „a nemzeti kormány sikeres gazdaságpolitikájának eredményeként 2016/2017-től kezdődően több felminősítés is történt. Az elmúlt évtized munkájának köszönhető, hogy az orosz-ukrán háború kitörése óta lefolytatott több mint 20 hitelminősítői vizsgálat után minden alkalommal, minden hitelminősítő befektetésre ajánlott kategóriában tartotta Magyarországot” – olvasható a PM közleményében. (MTI)