Miközben a kormány tele aggatta az országot az »új gazdaságpolitikát« ígérő plakátokkal, elismerte, hogy eddig rossz gazdaságpolitikát folytatott. Viszont a beterjesztett költségvetés semmi olyan intézkedést nem tartalmaz, ami újdonság lenne. Az új költségvetés a régi rossz gyakorlat folytatása, így folytatódik Magyarország lecsúszása
– jósolja Bokros Lajos a Népszavának adott interjújában.
A Horn-kormány egykori pénzügyminisztere szerint az aktuális kormányzati jelszavak mögött ne keressünk tartalmat, mert nincs. „Nem fedezhető fel új elem a gazdaságpolitikában sem, ami valamiféle »új lehetőségre«, vagy »békeköltségvetésre«, vagy »semleges« gazdaságpolitikára utalna. Ez mind blöff, értelmetlen parasztvakítás. A beterjesztett költségvetés egyenes folytatása az eddig folytatott rossz gazdaságpolitikának, benne a helytelen költségvetési politikával is” – fogalmazott az egykor politikusként tevékenykedő közgazdász, aki azt jósolja: amennyiben a választás előtti évben a kormány tovább folytatja a felelőtlen túlköltekezést, akkor a magyar államháztartás hiánya nem 6, hanem 8 százaléka lesz a bruttó hazai terméknek, vagy annál is több.
Szerinte jórészt azért nem teljesülnek a költségvetés főbb számai, mert a gazdaság nem termeli meg azt a szükséges jövedelmet, amire a kormány számított. Azért „nagyobb a hiány, mert az adóbevételek jelentős része elmaradt a tervezettől, miközben az állami kiadásokat nemhogy visszafogták volna, hanem tovább növelték.”
Az inflációkövető adóemelésről Bokros Lajos azt mondta, ez tovább fűti majd az inflációt, mert minden tételes adó, aminek az emelése az előző évi inflációs adathoz van kötve, eleve növeli az inflációs várakozásokat.
Az infláció – mindegy, hogy a kormány mit mond – várhatóan nőni fog Magyarországon
– jósolja. Hozzáteszi: „a növekvő nyomást a kormányzatra sohasem elsősorban a külföldi tőke távozása, hanem a belföldi megtakarítások euróra váltása és külföldre menekítése okozza. Bizalom nincs, sem a nemzeti valutában, sem a magyar kormányban. Ez egyértelmű jele annak, hogy a kormány zsákutcába került és innen csak hátrálva lehet kijönni.”
Bokros szerint akkor tudnának a vállalkozók hosszú távon magasabb béreket kigazdálkodni, ha javulna a gazdaság termelékenysége és a versenyképessége. Ám ennek ma semmi jelét nem látja.
Ehhez ugyanis elsősorban új beruházásokra lenne szükség, amelyekre viszont sok vállalkozónak egyszerűen nincs fedezete.
Bokros szerint nem azért van ma Magyarországon rendeleti kormányzás, mert háborús vészhelyzet van, hanem „mert a fennálló önkényuralmi rendszernek tetszik a demokrácia utolsó elemének, a parlamentnek a teljes kikapcsolása. Ez a legnagyobb veszély a mai Magyarországon, nem az ukrajnai orosz imperialista beavatkozás” – fogalmazott a Népszavának Bokros Lajos.