Akciózott a szélsőjobboldali Mi Hazánk hétfőn a tizenharmadik kerületben, ahol eltávolítottak egy utcanév-táblát, hivatkozva arra az augusztusi bírósági ítéletre, amely szerint Horn Gyula korábbi miniszterelnökről nem lehet közterületet elnevezni.
Novák Előd, a Mi Hazánk politikusa a bírósági ítéletet pártja sikereként értékelte az erről szóló videóban. A politikus emlékeztetett rá, hogy korábban többször megígérte, a pártja fogja leszedni a táblákat, ha a kerületi önkormányzat ezt nem teszi meg. Novák Előd ezek után egy idős férfihoz Kósa Gyulához fordult, akit „1956-os szabadságharcos barátunknak” és „tiszteletbeli tagunknak” nevezett, majd egy létrára mászva a kerület mi hazánkos önkormányzati képviselőjével, Balogh Csabával közösen lecsavarozta a Horn Gyula sétány feliratú táblát. A politikus ezután azt kérte az idős férfitól, hogy szállítsák a szoborparkba a táblát. Az azt rögzítő csavarokat pedig a kerület MSZP-s polgármesterének, Tóth Józsefnek küldi.
November 4-re virradóra valaki már fekete festékkel lefújta ezeket a törvénytelen és az ’56-osok küzdelmét is meggyalázó emléktáblákat. Ezzel kezdte itt az első munkanapon Angyalföld önkormányzata, hogy ezeket letakarítsa, ahelyett, hogy leszerelte volna
– panaszolta Novák Előd.
A Fővárosi Közgyűlés még 2022 júniusában hozott döntést arról, hogy sétányt neveznek el Horn Gyula volt miniszterelnökről. A döntést a kormánypárti, ám a fővárosban ellenzékbe szorult Fidesz-KDNP frakciója nem támogatta.
A közterület elnevezésével szemben a Magyar Tudományos Akadémia is állásfoglalásban fejezte ki egyet nem értését, mivel a volt miniszterelnök szerintük részt vett, sőt vezető szerepet játszott a huszadik századi önkényuralmi rendszer kiépítésében és fenntartásában. Az önkormányzati törvény szerint ilyen személyről közterület egyébként sem nevezhető el.
A fideszes Sára Botond által vezetett fővárosi kormányhivatal szintén levélben hívta fel a figyelmet a jogsértésre. Tavaly márciusban a kormányhivatal vezetője harminc napot adott a helyzet megváltoztatására, ám a Fővárosi Közgyűlés ezzel nem értett egyet, ezért az ügy a bíróságon kötött ki.
Szentkirályi Alexandra – aki a Fidesz-KDNP színeiben indult az idei főpolgármester-választáson, de a választás előtt közvetlenül visszalépett – idén októberben azzal a javaslattal állt elő, hogy a Horn Gyula sétányt, a „pesti srácokról”, vagyis az ’56-os forradalom budapesti harcosairól nevezzék el inkább.
Horn Gyula 1994 és 1998 között volt Magyarország miniszterelnöke, korábban, a szocialista korszak végén, a rendszerváltás közeledtével külügyminiszterként is szolgált. E minőségében nevét a Berlini fal lebontásának elősegítésével is összefüggésbe szokták hozni, ám az ’56-os forradalomban tevékenységével kétséget kizáróan a szovjet megszállás és a szocialista berendezkedés fenntartása érdekében cselekedett, ami miatt személyének és cselekedetinek megítélését a mai napig politikai viták övezik. Horn Gyula 2013-ban, nyolcvan éves korában halt meg.