Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár tavaly létrehozta az „ellenőrzésfelügyeleti szolgálatot”, amelynek feladata, hogy összehangolja az egészségügyi szakhatóságok (az egészségbiztosító, az OKFŐ, és az egykori ÁNTSZ, a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ) ellenőrzéseit, s feltárja a betegellátás hibáit – írta a Népszava.
A vizsgálatok elsősorban azon körzetekben zajlottak, amelyek orvosi vállalkozásainak egynél több bejelentett telephelye volt. Ezt követően 2023 márciusában soron kívül további 11 háziorvosi ellátást végző szolgáltatót is felkerestek az észak-magyarországi, a nyugat-dunántúli és a dél-dunántúli régióban.
A lap szerint a váratlanul érkező ellenőrök több hiányosságot találtak: így például számos esetben nem folyt rendelés a hatóságnak bejelentett időszakban, esetenként rendelő sem volt a működési engedélyben foglalt címen.
A Belügyminisztériumtól kapott adatok alapján a Népszava közölte, hogy az első ellenőrzés idején csak az alapellátók harmadánál nem bukkantak hiányosságokra. Ám egy későbbi utóellenőrzés idejére sem sikerült maradéktalanul kijavítani a korábban feltárt problémákat. Az újra vizsgált mintegy 1452 telephelyen, amit 401 háziorvosi szolgáltató működtetett, a rendelők 12 százaléka továbbra sem volt megtalálható, és
Az orvosok rendelőn kívüli elérhetőségével is gond volt, egyharmaduk ugyanis telefonon is elérhetetlennek bizonyult – írta a lap.Előfordult olyan is, hogy a betöltetlen körzetekben helyettesítők nem a helyettesített praxisban kezelték a pácienseket, hanem a saját rendelőjükben, ahová a betegeket önkormányzati kisbuszokkal szállították oda. Az ellenőrzés – a Belügyminisztérium lapunknak küldött válasza szerint – azt is megállapította: a háziorvosi szolgálatok háromnegyede írta csak ki jól látható helyre a rendelési időket. A NEAK ellenőrei több helyen kifogásolták, hogy a teljes nyolcórás munkaidőre bejelentett szakdolgozók, csak a rendelési idő négy órájában tartózkodtak a munkahelyükön.
Az ellenőrzés nyomán a valóságban nem működő telephelyek működéséi engedélyét visszavonták. A tárca a tapasztalatok alapján a háziorvosok további ellenőrzését tartja indokoltnak, sőt azokat kiterjesztik a háziorvosi ügyeletekre is.
Korábban megírtuk, hogy tovább nőtt a háziorvos-hiány Magyarországon: a tavaly augusztus eleji adatok szerint 659 tartósan, vagyis hat hónapnál hosszabb ideje üresen álló betöltetlen háziorvosi praxis van. Ez 27-tel több üres praxist jelent, mint amennyi júniusban volt. Összesen tehát 517 településen vagy kerületben vannak alapellátási gondok. Mivel összesen 6500 praxis van, minden tizedik betöltetlen.