Bő másfél hónapja, június 8-án történt Recsken az a sárlavina, amely miatt több mint 50 embert kellett átmenetileg kiköltöztetni lakóhelyéről, ugyanakkor az ügyben vizsgálódó Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH) továbbra sem árul el semmit arról, hogy áll a vizsgálat, egyáltalán mit vizsgálnak a Kósa Lajos barátjának és ügyvédjének tartott Fiák István tulajdonában álló Andezit-Bau bányájánál. A baleset óta a cég sem közölt portálunkkal semmilyen információt, noha többször kerestük.
A vizsgálatra azután került sor, hogy júniusban villámárvíz sújtotta a 2000 lakosú Heves megyei falut és környékét, a nagy mennyiségű lezúduló csapadék pedig a falu fölé telepített kőbánya támfalából mosott le nagyobb mennyiséget az alatta fekvő ingatlanokra. Mindezt felvételek is igazolják, de a lakók mellett a polgármester is megerősítette portálunknak.
A 24.hu hetek óta próbálja kideríteni, hogy áll ez a vizsgálat, egyáltalán mi a tárgya. Azért is érdeklődünk, mert úgy tudjuk, a helyszíni szemle még júniusban megtörtént, és születtek is megállapítások a villámárvízzel kapcsolatban. Ezért a héten a következőket kérdeztük az SZTFH-tól:
- mit vizsgáltak, vizsgálnak pontosan?
- Jutottak-e valamilyen eredményre?
- A vizsgálatnak része-e annak megállapítása, hogy a bánya eredeti kialakítása, a támfalak elhelyezkedése az ingatlanok felett megfelelt-e a biztonsági előírásoknak, biztonságos volt-e?
- Odakerültek-e a támfalak, úgy került-e kialakításra a bánya, ahogy az a korábban beadott műszaki üzemi tervben jelezve volt?
- Megállapítható-e a június 8-ai eseményekkel kapcsolatban akár a bányacég, akár valamely állami szerv felelőssége?
Akárcsak korábban, most sem kaptunk választ a szervezettől. Az ügyben megszólaló kormánypárti politikusok ugyanakkor eddig nem vetették fel, hogy a sárlavinában felelőssége lehet Fiák cégének.
Megjegyzendő, hogy ma már minden bányakapitánysági nyilatkozati jogosultság az SZTFH-hoz tartozik, ahogy az országos bányakapitány, Káldi Zoltán is e szervezet kötelékében végzi munkáját. Az SZTFH 2021 októberében kezdte meg működését, és olyan, egymástól távol álló területek felügyelete, illetve engedélyeztetése tartozik hozzá, mint a dohánykereskedelem, a végrehajtói kar, a szerencsejáték-ipar és a bányászat. A szervezet vezetője, Bíró Marcell 2021 nyaráig Orbán Viktor jobbkeze volt a Miniszterelnöki Kormányiroda vezetőjeként.
A recski ügyben egyébként nyomozás is zajlik, miközben kormányhatározat született arról, hogy 500 millió forintos keretig kártalanítják a sárlavinában érintett ingatlantulajdonosokat.
Azt korábban feltártuk, hogy egyrészt nagyon is lehetett számolni a villámárvíz veszélyével, erre azonban az engedélyezésnél és a kivitelezésnél dolgozó szakemberek nem fordítottak kellő figyelmet. Arról is írtunk, hogy a recski polgármester, valamint több dokumentum szerint is a bánya végül nem oda került, ahova eredetileg tervezték. Molnár László, a Kiderül.hu meteorológusa azt mondta,
ha nem vágják ki az erdőt a dombtetőn, a falu sokkal jobb eséllyel lett volna védett a villámárvíz ellen, ugyanis az erdő lassította volna a víz lezúdulását a domboldalon, illetve a talaj jelentősebb mennyiséget tudott volna elnyelni a csapadékból.