Az idei év első kormányinfójának legfontosabb kijelentései:
- Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter közölte, hogy a kormány álláspontja egyértelmű Erasmus-ügyben: ami a Bizottság részéről zajlik Magyarország ellen, az elfogadhatatlan, tűrhetetlen. Amikor megállapodtak, úgy járt el a kormány, ahogy Brüsszel kérte, a kodifikált szöveget is egyeztették, annak jóváhagyását is megkapták. Békés megoldást keresnek, azonban amennyiben az egyeztetések nem jönnek össze, a kormány pert indít az Európai Unió Bíróságánál.
- Gulyás szerint ugyanis a Bizottság végrehajtási határozatában az szerepel, hogy nem részesülhetnek uniós támogatásból az alapítványok kuratóriumai. Arról azonban nem volt szó, hogy ez az Erasmust is magában foglalja, ugyanis szerinte ezek a nemzetközi mobilitási pályázatok a diákokat célozzák. Az erasmusos pályázatok befagyasztásáról három napja értesültek először.
- A miniszter arról is beszélt, hogy ahogy a múltban, úgy most is nyitott rá a kormány, hogy kikerüljenek a kormánytagok az egyetemi kuratóriumokból. Az, hogy politikai tisztviselők ülnek egyetemek kuratóriumaiban szerinte általános európai gyakorlat, ennek ellenére hajlandóak engedni az ügyben, viszont egyenes kommunikációt várnak Brüsszeltől.
- Az idei Erasmus költségek nincsenek veszélyben, hiszen ezekről már a tavalyi év végén megállapodtak, ugyanakkor szükség esetén a kormány saját forrásból kifizeti a mintegy 5 milliárd forintnak megfelelő összeget.
- A kormány áttekintette a költségvetést és döntött arról, hogy az Országgyűlés elé benyújtják jövő héten, amit márciusban el is fogadhatnak a februári viták után. A 2022-es évről elmondta, hogy a növekedés 4,5 százalék körüli lesz, az infláció ellenére pedig az első tíz hónapban a reálbérek 4.3 százalékkal nőttek.
- A 2023-as évi költségvetés 1,5 százalékos növekedéssel számol, így van esély rá, hogy a recessziót el tudjuk kerülni.
- A jelentős költségek miatt Magyarország kiszáll a 2024-es női kézilabda-Eb rendezésből, melyet így vélhetően Ausztriában és Svájcban tartanak majd.
- Az egészségügyi szakdolgozóknak 40 százalékkal emelkedik a bére. Erre két ütemben, július 1-én, majd március 1-én kerül sor.
- A kormány a magánorvosok állami ellátásba kényszerítését is elvetette, a rendelettervezetet át kell dolgozniuk.