Belföld koronavírus

Tíz-húsz százalékkal visszaesett a daganatosok ellátása a világjárvány kezdete óta

Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu
Ivándi-Szabó Balázs / 24.hu

Mintegy 10-20 százalékkal esett vissza a daganatos betegek ellátása a koronavírus-járvány kezdetén Magyarországon, és ezt azóta sem sikerült visszaállni a világjárvány előtti időszakra – ismerteti a Népszava a Népegészségügy című szaklap friss tanulmányát szemlézve. Eszerint a járvány első másfél éve alatt leginkább műtétek maradtak el.

Így például mintegy 40 százalékkal kevesebb beteget operáltak tüdőrákkal, 12 százalékkal kevesebbet emlőrákkal, és 20,5 százalékkal kevesebbet vastag- és végbéldaganatos betegséggel. A visszaesés mértékét a pandémiát megelőző évek adataihoz viszonyítják.

A műtéteknél ugyan kisebb mértékben, de csökkent a sugár-, illetve a kemoterápiás kezelések száma is. Míg az utóbbi ellátásban csak néhány (4,3, 4,1, 3,8) százalékkal maradtak el a terápiák, addig a sugárkezeléseknél (22,3, 15,8, 28,3) százalékkal.

Az esetszám és a kezelések visszaesésének arányában a három daganattípus vonatkozásában is eltérések mutatkoznak. A tüdődaganat-műtétek esetében az erősebb visszaesést magyarázhatja, hogy különösen nehezített volt a gyanú kivizsgálása (például a bronchoszkópiához negatív COVID-19 teszteredményre volt szükség). További nehezítő tényező lehetett, hogy a tüdődaganat ellátásának kapacitása szűkült, mivel a pulmonológiai osztályok tevékenységét a COVID-19 betegek ellátása dominálta. Így például az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet tevékenységét teljes egészében koronavírus-ellátásra rendezték be – részleteik a tanulmányra hivatkozva a visszaesés körülményeit.

A szerzők jelezték: a COVID-19 világjárvány elleni intézkedések miatt nemcsak a feltételezett új daganatos betegek, hanem a már diagnosztizált, kezelés alatt álló páciensek is számos nehézséggel néztek szembe. Így például a szűrések időleges felfüggesztése és a terápia megkezdésének késedelmén kívül, olykor-olykor meg is szakadt az ellátásuk.

Ezeket a problémákat az ellátás időről-időre való újraszervezésével csak részben sikerült megoldani.

Az eredmények megfelelő kontextusba helyezéséhez fontos figyelembe venni, hogy a műtétet jellemzően még a rák korai stádiumában alkalmazzák kezelésként. Vagyis operációra leginkább akkor van esélye a betegnek, ha még időben felfedezik a daganatot, vagy az egyéb kezelések hatására műthetővé válik. Ezzel együtt is a kemoterápiához képest jelentősen nagyobb arányú műtétszám-visszaesés azzal magyarázható, hogy a kezelt betegek átlagosan a betegségük későbbi stádiumában voltak és nem volt már lehetőség a műtétre; vagy valamilyen okból akadályozott volt annak elvégzése. A szerzők azt írták: az előbbiből előrehaladottabb állapotban történő felfedezésekre következtethetünk, ugyanis a már rendszerben lévő daganatos betegek ellátását az intézkedések nem korlátozták. Így az ő számuk feltételezhetően kisebb mértékben változott.

A terápiás arányok változásának hátterében a tanulmány szerzői szerint több tényező is állhat. A sugárterápiás kezelések esetében radiológusok terhelése kiemelten magas volt a COVID-19 diagnosztika során, amelyhez CT-t használtak, így ez korlátozhatta a sugárterápia tervezéséhez szükséges képalkotó vizsgálatokat. A műtétek számának visszaesése vélhetően az új betegek számának csökkenésére vezethető vissza elsősorban.

Ennek feltételezett oka – az emlőrák esetében a szűrések számának csökkenésén túl –, hogy a betegség kivizsgálásának ideje is megnyúlhatott, mert egyrészt a kivizsgálásban résztvevő orvosok egy hányada más, a koronavírussaldal összefüggő ellátásra volt beosztva, másrészt a kivizsgáláshoz szükséges folyamatos betegútmenedzsment is többször korlátokba ütközött.

A betegek vélhetően maguk is kevésbé fordultak orvoshoz a járvány nagyobb hullámai alatt. Ezzel az esélyük is csökkent a még korai daganatos elváltozások felismerésére. Amikor pedig végül – a tünetek megjelenésével, erősödésével – orvoshoz fordultak, a betegségük már nem volt műthető állapotban, csak a kemoterápia jöhet szóba. A betegek sok esetben daganatgyanú esetén sem kérték a diagnózis pontosító vizsgálatokat, mert úgy hitték: nem végeznek műtéteket a járvány ideje alatt, noha az onkológiai műtétek még átmenetileg sem voltak felfüggesztve.

A napilap emlékeztet arra, hogy Kásler Miklós korábbi egészségügyért felelős miniszter a vírus terjedésének megfékezését szolgáló intézkedései között 2020. március közepétől júniusig felfüggesztette a rákszűrési programokat. Egy évre rá, 2021 áprilisában pedig korlátozták a tervezhető műtéteket, az egynapos ellátásokat, bár az onkológiai ellátások ezek alól mentesültek.

Népegészségügy című szaklapban megjelent tanulmányt nyolc szerző, Mayer Balázs, Tóth Manna, Csanádi Marcell, Zemplényi Antal, Fedgyas-Freyler Petra, Oross-Bécsi Rita, Elek Péter és Szécsényi-Nagy Balázs jegyzi. Tanulmányukban azt viszgálták, hogy a járványnak a három legnagyobb daganat-típusban (tüdő-, az emlő-, valamint a vastag- és a végbélrák) milyen hatása volt a kezelésekre.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik