Kedves Tibor, állok rendelkezésre. Ha valóban nemzeti minimum, hogy hazahozzuk végre az uniós forrásokat, akkor csörögj rám, nézzük át, van-e annak esélye, hogy Magyarország megkapja a befagyott forrásokat. De egy dolgot tudomásul kell venni: ehhez jelentős módon hozzá kell nyúlni a kormányzat napi politikai hatalomgyakorlásához, működéséhez, korrupcióhoz való viszonyához és mindenhez, amit mi Orbán-rendszerként ismerünk.
Ezt Ujhelyi István MSZP-s EP-képviselő mondta mai brüsszeli sajtótájékoztatóján, annak apropóján, hogy konzultálni hívja Navracsics Tibor volt EP-képviselőt, aki jelenleg a területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős tárca nélküli miniszteri posztot tölti be az Orbán-kormányban.
A remélt konzultáció témája: az uniós forrásokhoz való hozzáférés, valamint azok felhasználása.
Néhány további állítás Ujhelyitől:
javasolja a helyreállítási forrásokkal kapcsolatos kormányzati terv teljes átdolgozását
az új nemzeti tervben garanciákat kell adni a korrupció, „az uniós források oligarchák általi felszippantásának” megakadályozására; a tervben benne kell legyen az MSZP javasolta Esély-kupon élelmiszertámogatás, valamint az „örök rezsicsökkentést” biztosító lakossági szintű energiahatékonysági beruházások finanszírozása
átadná Navracsicsnak azon országspecifikus ajánlásokat, melyeket az elmúlt három évben az Európai Bizottság készített a magyar társadalmi és gazdasági helyzettel kapcsolatban, benne a kormánnyal szembeni legfontosabb kritikákkal és elvárásokkal
a Fidesz-kormány bűne, hogy befagytak a helyreállítási- és a hazánknak járó egyéb uniós támogatások; az Európai Bizottság ugyanis nem tesz mást, mint az eddig is leírt és az európai szabályokon alapuló javaslatokat kéri számon a magyar kormányon, mely ezzel szemben csak „arcoskodni és harcoskodni” tudott
Navracsics, bár jó diplomata, érdemi eredményt nem tudott elérni brüsszeli bemutatkozó találkozóin
a szakszervezetekkel, civil érdekvédőkkel, önkormányzatokkal és ellenzéki pártokkal közösen kellene a tervet újrafogalmazni: „Ez egy nemzeti, közös helyreállítási terv kellene, hogy legyen. A kormány nem nyújtott be még más dokumentumot, sőt a szabályokkal ellentételesen a 6000 milliárdos keretből lehívható 3500 milliárdnyi, olcsó hitelrészre sem adott be még érdemi tervezetet. Erre augusztus vége a határidő, a teljes csomag elfogadásának pedig az év vége. Ha addig nem áll elő új tervvel a kormány és azt nem tudja elfogadtatni Brüsszellel, akkor az összeg 70 százalékát bizonyosan elveszítjük”
Navracsiccsal egyeztetne sürgősen a főpolgármester is. Karácsony is szombaton jelentette be, hogy kezdeményezte a találkozót annak érdekében, hogy Magyarország és Budapest hozzájusson a gazdasági-, az energia- és a klímaválság kezelésére szolgáló európai forrásokhoz.
Karácsony Gergely levelet írt az uniós miniszternek. Ő többek között arról tárgyalna, hogyan lehetne bevonni az önkormányzatokat és Budapestet az európai helyreállítási források felhasználásába. A fővárosi városvezetés konkrét, európai forrásból finanszírozható terveket dolgozott ki a közösségi közlekedés fejlesztésére, a lakhatási költségek csökkentésére, valamint az energiaválság megoldása érdekében.
Navracsics csak a nyár második felére ígérte, hogy időt tud szakítani a találkozóra.