Belföld

Ötpontos házi feladatot adott Orbánnak Ujhelyi István

MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

A tervek szerint hétfőn teszi le ötödszörre a miniszterelnöki az esküt Orbán Viktor, ebből az alkalomból Ujhelyi István, az MSZP EP-képviselője „házi feladatként” ötpontos javaslatot tett a régi-új kormányfőnek.

  1. Késlekedés nélkül jusson kompromisszumra az Európai Unióval a Magyarországnak járó, de jelenleg befagyasztott források ügyében! Összességében közel 18 ezer milliárd forint sorsa van veszélyben, amely kizárólag az Orbán-kormány elmúlt évtizedes, az EU törvényeivel és értékeivel ellentétes lépései miatt vált elérhetetlenné a számunkra. Az ötödik Orbán-kormány kötelessége megfelelő garanciákat adni és kompromisszumokat kötni, a kivagyiság egy határon túl már nem kifizetődő, Magyarország most súlyos károkat szenved. Megfelelő és azonnali lépés legyen az Európai Ügyészséghez való csatlakozás, amellyel szemben a Fidesznek csak politikai, nem pedig elvi fenntartása lehet, hiszen az utolsó írott, így még mindig hatályos választási programjukban maguk is az Európai Ügyészséghez való csatlakozás mellett érveltek.
  2. A Covid-járvány és a háború kettős feszítésében egyre erősödő gazdasági válság sokak számára ellehetetlenítette a méltó, alapvető életkörülményeket. Az infláció elszabadulása súlyos megélhetési válságot jelent a legsérülékenyebb társadalmi rétegeknek. A bevezetett hatósági árszabályozó intézkedések szükségesek voltak, de nem elégségesek és végképp nem fenntarthatók. Az ötödik Orbán-kormány egyik első lépése kell legyen, hogy bevezeti az „alap kupont”, egyfajta élelmiszerjegyet, amely szigorúan rászorultsági alapon biztosítja az alapvető élelmiszerekhez való ingyenes hozzáférést az inflációs válság idejére.
  3. Az elmúlt tizenkét évben lehetősége lett volna a kormánynak, hogy egy valóban átfogó és eredményes energiahatékonysági programot hajtson végre Magyarországon. Elszalasztotta ezt a lehetőséget. Most, itt az idő – az orosz energiafüggőség szükséges legyűrése miatt különösen –, hogy jelentős uniós forrásokat fordítsunk kizárólag és célzottan a lakossági energiafelhasználás fenntarthatóságára. A Fidesz által bevezetett és működtetett rezsicsökkentés átmeneti könnyítést jelent a lakosság számára, annak terheit azonban az államnak továbbra is fizetnie kell, valódi költségcsökkentést pedig csakis az energiafelhasználás hatékonyságának növelésével lehet biztosítani. Ha úgy tetszik: „örök rezsicsökkentést” csak akkor tudunk elérni, ha minden lakó-, majd gazdasági és egyéb ingatlant is korszerűsítünk. Hosszú évekre és sokezer-milliárd forint befektetésre van ehhez szükség, de a következő négy évben hazánk számára rendelkezésre álló uniós forrásokból az első ütemek máris megvalósíthatók.
  4. Tarthatatlan, hogy a magyar társadalom számára legfontosabb pilléreket jelentő ágazatokban dolgozók még mindig nem kapják meg a nekik kijáró valódi megbecsülést. A magyar nemzet sorsa és hosszútávú boldogulása a rendvédelemben, az egészségügyben és az oktatásban dolgozó emberek kezében van. Ők garantálják a biztonságunkat, az egészségünket és gyermekeink jövőjét – éppen ezért vitán felül kell álljon egy olyan jelentős, ágazati minimálbér-rendszer kiépítése, amely átlagon felüli juttatásokkal biztosítja az érintettek megélhetését, méltó munkakörülményeit, életpályáját és megbecsülését. Első lépésként a kormány nyújtson be új nemzeti tervet az uniós helyreállítási alap felhasználásról Brüsszelnek, és igényeljen benne megfelelő összeget az érintett ágazat dolgozóinak érdemi bérezéséhez és munkakörülményeinek javításához!
  5. Magyarország mindig büszke volt elismert tudósaira, innovatív feltalálóira, úttörő személyiségeire. Az elmúlt években azonban az oktatási rendszerünk minősége és eredményessége lefelé csúszik: a nemzeti alaptanterv erőszakos átalakítása, az oktatás-irányítás értelmetlen központosítása, a pedagógusok növekvő terhei és alacsony javadalmazása mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a Kárpát-medence szellemi erőforrása egyre csak apad. Új, forradalmi szemlélettel kell nem a múlt elvárásainak, hanem a jelen kihívásainak és jövő céljainak megfeleltetni a magyar oktatási rendszert! Az életre kell nevelni a gyermekeinket, nem pedig egy pártos kultúra beszűkülő elképzeléseinek. Hagyományaink és szellemi tradíciónk aktív megőrzése mellett innovatív új tananyagok, tárgyak és eszközök bevezetésével teljesen új szemlélet szükséges az oktatásban ahhoz, hogy gyermekeink versenyképesek legyenek – a világ változik, nekünk is változnunk kell hozzá. Az új Orbán-kormánynak – amely bár a közoktatást vállaltan nem prioritásként fogja kezelni – a szakmai szervezetek és az innovatív civilek bevonásával párbeszédet kell kezdenie egy végrehajtható és szükséges oktatási reformról.

Ujhelyi szerint amennyiben az ötödik Orbán-kormány nyitottságot mutat a javaslataira, akkor felelősen és a nemzet valós érdekeinek megfelelően cselekszik.

Ha a következő éveket is pusztán hatalmi játékokra és politikai szerencsejátékra használja fel, akkor újabb éveket pazarol el mindannyiunk, de legfőképp a gyermekeink életéből

– fogalmaz az EP-képviselő.

Kiemelt kép: Orbán Viktor miniszterelnök ünnepélyes eskütétele előtt az Országgyűlés plenáris ülésén 2018. május 10-én. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

Ajánlott videó

Olvasói sztorik