Belföld

A fellebbviteli főügyészség sem engedné ki 30 évnél hamarabb a csengelei autópályás gyilkost

Bár az elkövető és a védelem is gyengébb minősítésért és enyhítésért fellebbezett, a Szegedi Fellebbviteli Főügyészség nem lát okot arra, hogy a másodfokon eljáró Szegedi Ítélőtábla enyhítsen a csengelei autópályás gyilkos büntetésén.

Mint arról korábban beszámoltunk, a török származású német állampolgárságú férfit életfogytiglani szabadságvesztésre ítélte a Szegedi Törvényszék májusban,  mert szíven lőtte az ismerősét az M5-ös autópályán, egy másik férfit pedig életveszélyesen megsebesített. A férfi a döntés értelmében 30 év múlva bocsátható leghamarabb szabadlábra feltételesen. A bíróság a szabadságvesztés mellett tíz évre kiutasította I. H.-t Magyarország területéről.

A német állampolgársággal rendelkező férfi korábban ismerkedett meg a bolgár férfival. Segített neki Ausztriába költözni, munkát keresett részére és kölcsönt is adott neki. Mivel a kölcsönt nem kapta vissza, a viszony kettejük között megromlott, és a vádlott, mikor megtudta, hogy a sértett hazaindul Bulgáriába, elhatározta, hogy követi és egy alkalmas pillanatban megöli őt.

Magához vette az engedély nélkül tartott lőfegyverét, majd ismerve a sértett utazási szokásait lakóhelyéről Hegyeshalomra, a magyar-osztrák határra hajtott. A vádlott szándéka az volt, hogy a sértettet a határon bevárja, majd őt követi mindaddig, amíg tervét végre nem tudja hajtani.

A sértett este 11 körül érkezett meg a határra, majd miután autópálya-matricát váltott, átlépett Magyarország területére, és az autópályán haladt Röszke irányába. A sértettel utazott a munkatársa, egy osztrák állampolgárságú férfi is. A sértett, mivel fáradtsága miatt pihenni akart, már másnap 3 órakor megállt az M5 autópálya csengelei pihenőjénél, ahol miután leparkolt, utastársával együtt elaludt.

A német férfi is megállt a pihenőnél, autóját úgy állítva le egy kamion mögött, hogy azt a sértett ne észlelhesse. A vádlott miután meggyőződött, hogy a sértett elaludt, magához vette a pisztolyát, fejére sapkát, kezére kesztyűt húzott, és a sértett autójához sétált. Ezt követően bekopogott az autó vezető felőli oldalán, mire az ott alvó sértett felriadt, és felismerte a vádlottat. A sértett a slusszkulcshoz nyúlt, és megpróbált az autót elindítva a helyszínről elmenekülni.

A német állampolgárságú férfi amikor ezt észlelte, azonnal lőni kezdett. Öt lövés a bolgár férfit, míg két lövés az osztrák férfit találta el. A bolgár férfit érő lövések egyike a szívbe hatolt, de még annyi ereje a sértettnek maradt, hogy az autót elindítsa, és azzal a pihenőből kihajtson. Mintegy 100-150 méter megtételét követően, már az autópálya leálló sávjában megállt, és a helyszínen az életét vesztette. Utastársa életveszélyes sérüléseket szenvedett.

A német férfi a helyszínről elhajtott, de másnap este a nemzetközi bűnügyi együttműködés keretében, az európai ügyészi szerv, a Eurojust által koordinált német-osztrák-magyar ügyészi szervek összehangolt munkájának eredményeképpen sikerült elfogni, majd a magyar hatóságok elé állítani.

A török származású férfi elismerte, hogy szándékosan végzett a bolgár férfival, azt azonban tagadta, hogy a mellette ülő férfival is végezni akart volna. Azt állította, hogy a kesztyűje beszorult a pisztoly ravaszába, és azért sült el a fegyvere többször is.

Az ügyész tudomásul vette a döntést. A férfi és védője azonban eltérő minősítésért és a büntetés enyhítéséért fellebbezett. A Szegedi Fellebbviteli Főügyészség szerint azonban sem az eltérő minősítésre, sem a büntetés enyhítésére vonatkozó részt nem tartotta alaposnak az indítványban. Olyannyira nem, hogy minősítő körülményként azt is állapítsa meg a táblabíróság, hogy védekezésre képtelen személy ellen követte el az emberölést, egyebekben az elsőfokú ítélet helybenhagyását indítványozta. Ez azt jelenti, hogy ha a táblabíróság egyet ért az Szegedi Fellebbviteli Főügyészség indítványával, akkor a csengelei gyilkos 30 év múlva szabadulhat leghamarabb.

Fotó: MTI/Rosta Tibor

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik