Hosszabb interjút adott Tarlós István főpolgármester a hvg.hu-nak, amelyben több témát érintve is mondott egy-két információértékű dolgot.
CEU
Ha személyes véleményemet kérdezi: én nem nagyon hiszem, hogy az lenne. Mitől lenne az?
– válaszolta Tarlós arra a kérdésre, hogy veszteség-e Budapestnek, hogy Bécsbe költözik a legmagasabbra rangsorolt magyar egyetem. A főpolgármester állást foglalni sem tud vagy mer abban a kérdésben, hogy miért kellett mennie a CEU-nak.
Újraindulás
Júliusban kerek perec megmondtam miniszterelnök úrnak, hogy nem indulok, ő azonban kért még egy beszélgetést erről. Én ott bizonyos kikötéseket megfogalmaztam – beleértve azt a triviálisat is, hogy csak közvetlen választást tudok elfogadni
– mesélte a főpolgármester, hogyan győzte meg őt Orbán Viktor, hogy induljon újra a székéért. Úgy fogalmazott, hogy „nem szeretne vendég lenni a saját esküvőjén, hanem minden szempontból vezetni akarja Budapestet”, azaz olyan garanciákat kért a miniszterelnöktől az újraindulásért cserébe, hogy valós hatalom legyen a kezében főpolgármesterként.
Tarlós nem lát más esélyes fideszes jelöltet magán kívül, aki nyerhetne Budapesten, de megjegyzi, hogy:
Van néhány fiatal – köztük egy nő is –, akiről feltételezhető szép jövő, de az idő majd dönt
– ezzel jó eséllyel az egyik helyettesére, Szalay-Bobrovniczky Alexandrára utalt a főpolgármester.
Úgy érezte, nem mondhat nemet Orbánnak azután, hogy lényegében mindenben engedett neki:
A miniszterelnök nem az az ember, aki szeret engedményeket tenni, főleg nem sokat. A kettőnk karakterében vannak hasonló vonások, de nagyon eltérőek is. Mások a gyökereink, de a közjót szolgáló rendben, az illegális bevándorlás kezelésében, a nemzetállami politizálásban, a családmodellben egyetértünk. És van, amiben nem.
– szerinte ez is mutatja, hogy ő „nem fideszes báb”.
Fejlesztések
Minden állami projekt fővárosi is lesz, és fordítva. Ez összességében nagyjából 1000 milliárdot jelent Budapestnek
– vázolta a fejlesztési pénzek rendszerében beálló változásokat Tarlós. Hozzátett, hogy „a kormányban bekövetkezett személyi változások jó hatással voltak a fővárosra, de Lázár Jánossal nem ab ovo ellentétünk volt, ez inkább a Magyarországon nagy és rossz hagyománnyal bíró Budapest-vidék szembenállás markáns lecsapódása volt”.
Tarlós felsorolt egy sor fejlesztést is, amit a következő ciklusára ígér, legalábbis a projektek elkezdését:
- a teljes budapesti árvízvédelem felülvizsgálatát, megtervezését, felújítását,
- a hármas metró, a HÉV-felújítást,
- új villamosvonal építését a Bajcsy-Zsilinszky úton, illetve a Kopaszi-gáthoz,
- a metró meghosszabbítását Káposztásmegyerre,
- a Galvani híd és az Aquincumi híd megépítését,
- a Lánchíd és környezetének felújítását,
- a rakpartok felújítását,
- a Népliget megújítását,
- és a Nyugati tér átalakítását.
BKK
Az én megítélésem szerint ehhez még kell legalább nyolc év
– mondta Tarlós a dízelautók belvárosból kitiltására, azaz 2026-ban merülhet fel szerinte ez először. „Rövidebb idő alatt ez nem megy”, ehhez P+R parkolókat kell építeni és a tömegközlekedést fejleszteni.
A BKK-ról elismeri Tarlós, hogy figyelmetlen volt, ezért nőtt túl nagyra a cég, ezt kudarcként értékeli. Megígérte újra, hogy ha megválasztják megint, akkor megszünteti a BKK-t:
Vagy lesz egy egészen kis cég, amelynek szerepe csak a megrendelésre és az ellenőrzésre koncentrálódik, vagy hozzácsapjuk a városüzemeltetési főosztályhoz. A feladat valaha az úgynevezett közlekedési főigazgatósághoz tartozott, és én biztosan megengedhetem magamnak, hogy kijelentsem: akadt egy-két dolog, ami a régi rendszerben jobban működött, mint ’90 után
– árulta el az általa megálmodott jövőről, és azt is elmondta, hogy tudja már, ki vezeti majd a céget a tervezett beszántásig, de ezt csak januárban teszi nyilvánossá. Azért fogja ez a rejtélyes ember elvállalni a BKK vezetését Tarlós szerint, mert „hosszú távú elképzeléseik vannak vele”.
Az e-jegyrendszer befulladásáról azt mondta Tarlós, hogy
a projekt nem dőlt be, és pénzügyi veszteség sem érte a várost. A BKK vezetésének, illetve részben a fejlesztési helyettesem bűne, hogy teljesen értelmetlenül húzták az időt, miközben azt jelezték, hogy a küszöbön áll a megállapodás
– emiatt rúgta ki a BKK-vezért, aki szerinte „naiv és gyámoltalan” vezetői hozzáállást tanúsított. Azt mondta:
Elképzelhető, hogy a főváros átveszi a projektet a BKK-tól, rákapcsolódunk a nemzeti elektronikus jegyrendszer platformjára, MÁV-val, Volánnal, és az utazó közönség semmit sem vesz majd észre. Időveszteség valóban van, de 2021-ig biztos működik majd a rendszer. Ha 25 éven át jó volt a középkori lyukasztókat használni, akkor Budapest ki fogja bírni ezt a csúszást.
Hajléktalanok
Tarlós nem merte kijelenteni, hogy van elég hely a szállókon, de szerinte egyből cselekszik majd a főváros, ha jelzést kap arra, hogy megteltek a hajléktalanokat befogadó intézmények. Pontos számokat nem tudott a főpolgármester, de szerinte több a férőhely, mint a hajléktalan. Illetve arról is tett egy furcsa megjegyzést, hogy egy meg nem nevezett nagyváros vezetése exportálja a fővárosba a hajléktalanjait.
Az aluljárókat télre nem zárná le, de szerinte ezzel máskor nincsen probléma.
Ellenfelekről
A hírekkel ellentétben ő elég kezdő polgármester, hiszen első ciklusát tölti. Én 1993-ban még nem álmodoztam főpolgármesterségről
– mondta Tarlós Karácsony Gergelyről, aki felmerült lehetséges kihívóként. „Szerintem intellektuális aktor, de a gyakorlati vonatkozások mérlegelésétől elég szigorúan távol tartja magát” – mondta a zuglói polgármesterről a főpolgármester.
Puzsér Róbertről pedig így nyilatkozott:
Kedvelem, mint humoristát, egy szellemes ember, de fogalma sincs a rendszer működéséről. Furcsa, hogy ezt előnyösnek gondolja. Ő a szakmájában jó, de ez egy másik szakma.
Kiemelt kép: MTI/Koszticsák Szilárd