Egy hete kezdett aláírásgyűjtésbe a Momentum a civil törvény visszavonásáért, és a párt sajtóközleménye szerint jól halad a gyűjtés:
Ennek legalább három szempontból örülhet Fekete-Győr András és pártja:
- Hónapok óta a bejutási küszöb alatt stagnál a Momentum (2-3 százalék környékén) minden közvélemény-kutatónál. Hiába mutattak be programot, jelölteket, mégse indult meg felfelé a támogatottságuk, pedig nyáron még olyasmik szivárogtak ki a pártból, hogy őszre már bőven tíz százalék felett lesznek reményeik szerint.
- A Nolimpia kampánnyal berobbanó új párt egyszer már összegyűjtött elég aláírást ahhoz, hogy kiszúrjon a Fidesszel. A kormánypárt tagjai nem is szoktak hozzá, hogy nem mindig az van, amit ők akarnak, ezért hisztérikus nyilatkozatokat adtak – volt álomgyilkosozás, hazaárulózás – a budapesti olimpiai pályázat bukása után. Ekkor érezhetően megbicsaklott a Fidesz legyőzhetetlenségének mítosza, viszont akkor csak Budapesten aktivizálódott a Momentum. Most országosan gyűjtenek aláírásokat, 50-60 helyen, amivel ha sikeresek,
- Most tanulhat ezt-azt a politikáról a friss szervezet, ami rájuk is fér a választási kampány előtt nem sokkal. Első körben azt, hogy hiába találnak ki valamit, nem biztos, hogy örülnek annak az érintettek. Most például a legnagyobb lobbierejű civil szervezetek úgy döntöttek, hogy nem állnak be a Momentum mögé, pedig nyilván sok aláírást tudnának ők is hozni, illetve reklámozhatnák is az aláírásgyűjtést. De
Másodsorban pedig azt lesz majd érdemes figyelni, mennyire képes a Momentum ellentartani a Fidesznek. Ugyanis a kormánypárt most nem hozott gyorsan törvényt, mint a legutóbbi népszavazási aláírásgyűjtés megkezdése előtt, hanem felvették a kesztyűt, és elkezdték Soros-ügynöközni ezerrel a civilek mellé álló momentumosokat.
Ennek a sorosozásnak volt csúcspillanata, amikor a KDNP-s Hollik István egy aláírásgyűjtő pultnál tartott sajtótájékoztatót arról, hogy a momentumosok igazából Soros-katonák, nem a civilek pártján állnak. Azaz csak tartott volna, mert a produkció közben berobbant Soproni Tamás, a Momentum alelnöke, és elkezdte számon kérni Hollikot, hogy miért hazudik, amire a KDNP-s politikus nem sok mindent tudott mondani.
Soproni két dolgot akart kicsikarni Hollikból a kamerák előtt: egyrészt azt, hogy ígérje meg, lesz népszavazás, ha összegyűlik 200 ezer hiteles aláírás, másrészt hogy álljon ki vele egy nyilvános vitára.
Ami a népszavazást illeti, még 112 napja van a Momentumnak összegyűjteni a maradék 180 ezer aláírást. Viszont ha lesz népszavazás, az egészen biztosan csak a feltehetően április elején megtartott országgyűlési választás után lesz. Tehát kampányfogásnak jó lehet a Momentumnak az aláírásgyűjtés, de a civil törvény visszavonatására még bőven kell várni.
Kiemelt kép: Cseh Katka, a Momentum elnökségi tagja és Fekete-Győr András, a párt elnöke. Fotó: Bécser Vera/Momentum