A Magyar Nemzetnek a Rezidensek és Szakorvosok Szakszervezetének alelnöke azt mondta, az orvos- és nővérhiány is felelős a lassú ellátásért egy-egy kórházi osztályon, de a túlterhelés azzal is csökkenhetne, ha a betegek tájékozottabbak lennének. Hegedűs Zsolt szerint gyakori, hogy azok a betegek is az ügyeletre mennek, akik várhatnának az ellátásra, elmehetnének a háziorvoshoz.
A legnagyobb gond az, hogy nincs is adat arról, melyik kórházban hány sürgősségi szakember van, mennyi a tényleges várakozási idő. Ez Angliában publikus, havonta nyilvánosságra hozzák az intézmények.
Egy politikai, egészségügyi programnak fontos része lehetne, hogy például a sürgősségi osztályos várakozási időt lecsökkentik 4 óra alá.
Ilyen ígéretek nálunk azonban el sem hangozhatnak, mert nem mérik, mennyit vár egy beteg, pedig hasznos lenne, ha össze lehetne hasonlítani az intézményeket. Ki kellene kérni a páciensek véleményét az ellátásról.
A várólistás beavatkozásoknál ugyan csökkent a várakozási idő több műtéttípusnál is, de Hegedűs Zsolt szerint kérdés, hogy az adatok mennyire fedik a valóságot, az eredményeket hitelesíteni is kellene, hiszen míg egy osztályvezetőnek heti kétszer rendelkezésére áll a műtő, addig egy rezidensnek kéthetente egyszer. Az alelnök szerint a valódi várólistát – az egészségügyben uralkodó feudális rendszer miatt is – ezért az orvosok notesze mutatja.
Kiemelt fotó: MTI/Balázs Attila