Egyre súlyosabb problémának tartják a magyarok a korrupciót. A Transparency International Magyarország Globális Korrupciós Barométer felmérése alapján
Martin József Péter, a TI ügyvezető igazgatója elmondta, a kutatásból kiderült, hogy a magyarok szerint azért nem ez a legfontosabb teendő az országban. Sokkal égetőbb a lakosság szerint az egészségügy és a munkanélküliség helyzete.
Az is látszik a kutatásból, hogy a hálapénz még mindig nagy divat Magyarországon, a válaszadók 22 százaléka adott valamennyi kenőpénzt orvosnak az utóbbi időben, de jutott közúti igazoltatásra (3 százalék), és oktatásba (7 százalék) is csúszópénz.
A válaszadók 56 százaléka rossznak vagy kifejezetten rossznak ítéli a kormány korrupcióellenes intézkedéseit. Ez komoly visszaesés, hiszen 2013-ban a megkérdezettek kevesebb mint a fele (48 százalék) volt elégedetlen.
A válaszadók szerint Magyarországon a korrupció és a menekültkérdés egyformán súlyos probléma (28 százalék és 29 százalék). Miközben a kormány nagyjából 10 milliárdot költött a népszavazásra.
Ha korrupcióról van szó, akkor a magyaroknak a parlamenti képviselőkről van a legrosszabb véleményük. 32 százalékuk gondolja azt, hogy a képviselők korruptak. Közel egyharmaduk úgy gondolja,
A magyar polgárok csupán 14 százaléka bízik abban, hogy a korrupció elleni harcban az átlagember is érdemi eredményeket érhet el. A megkérdezettek kétharmada ítélte úgy, hogy a társadalom nem fogadja el, ha valaki jelenti a hatóságoknak a korrupciót. Negyede látja úgy, hogy a korrupció nehezen bizonyítható, az emberek pedig félnek a bejelentések következményeitől (24 százalék, 23 százalék).
A magyaroknál csak a szlovákok, oroszok, ukránok és fehéroroszok passzívabbak, ha korrupcióval szembesülnek, ami Martin szerint nem feltétlenül az a liga, ahol mi játszani szeretnénk.
Martin József szerint ez azért is van így, mert ennek nincsen kultúrája itthon, a feljelentésnek rossz történelmi hagyományai vannak.
A magyarok 7 százaléka gondolja úgy, hogy a bejelentés a korrupció elleni küzdelem leghatékonyabb eszköze. Ez a legalacsonyabb arány az EU-n belül. A megkérdezettek mindössze 19 százaléka lenne hajlandó tanúskodni korrupció elleni ügyben a bíróságon.
A TI Globális Korrupciós Barométere (Global Corruption Barometer) egy nemzetközi közvélemény-kutatás, amely az állampolgárok korrupcióval kapcsolatos tapasztalatait vizsgálja. A Transparency International megbízásából készült 2016-os Globális Korrupciós Barométer 42 európai és közép-ázsiai országban – köztük 23 európai uniós országban – közel 60 000 válaszadó véleményét mérte fel, Magyarországon 1501 fős mintán zajlott a lekérdezés.