A brit lap újságírója Boross Zoltán rendőralezredessel beszélgetett magyarországi útja során. Nick Thorpe arról érdeklődött a szakembernél, áldozatként vagy bűnözőként tekint-e a menekültekre.
Tanúként az embercsempészet elleni küzdelemben
– válaszolta Boross.
A cikkben megemlítik, egyre többen próbálnak ismét Magyarországon át eljutni Nyugat-Európába, miután a balkáni és az Ausztrián keresztül vezető útvonal nehezebben elérhető.
Mint írják, idén 12 ezer bevándorló hatolt át a határon felhúzott drótkerítésen. Többségüket a rendőrség elkapta és a bicskei, vámosszabadi vagy körmendi menekülttáborban helyezték el őket.
Boross Zoltán szerint a bevándorlók az embercsempészekben látják a megoldást, folyamatos a kapcsolat a két fél között.
A menekültek többsége csak mesél nekünk. Azt hiszik, ha elmondják az igazságot, nem kapnak több segítséget a jövőben a csempészhálózat tagjaitól, hogy tovább utazhassanak. Ezért is keresünk olyanokat, akiket megkárosítottak, átvertek vagy másmilyen módon bántottak.
Röszkén menekültek elmondták az újságírónak, mivel a görög-macedón határt lezárták, így ha nehezen is, de Bulgárián keresztül tudtak eljutni Szerbiába.
Said és Fatima, két iráni bevándorló úgy fogalmazott, nincs más választásuk, mint valahogy áthatolni a kerítésen, hogy elkapják őket és később elszökjenek egy nyitott táborból. Megjegyezték, legálisan esélyük sincs bejutni egy tranzitzónába, mert nincs gyermekük.