Belföld

Dávid-szarvasok születtek a miskolci állatkertben

david-szarvas (dávid-szarvas)
david-szarvas (dávid-szarvas)

A világ egyik legritkább szarvasfajából kapásból kettő is született.

Két borjúval gyarapodott a Miskolci Állatkert és Kultúrpark Dávid-szarvas állománya, ezek az állatok a világ egyik legritkább szarvasfajához tartoznak, mondta az állatkert gyűjteményi vezetője.

Veress Tamás gyűjteményi vezető közölte, a Dávid-szarvas a szabad természetből egy évszázada teljesen eltűnt, Magyarország állatkertjei közül jelenleg csak a miskolci intézményben látható. Elmondta azt is, hogy több évnyi szünet után szaporodtak újra a szarvasok, akkor egy borjú született.

Idén a két szarvasborjú ugyanazon a napon, április 7-én jött a világra, de más-más anyától. Egyikőjük hím, míg a másik nőstény. Mivel az állatkertben négy szarvastehén van, az is elképzelhető, hogy a következő hetekben újabb borjak születnek.

A Dávid-szarvasok párzási ideje nyár elejére esik, ezután 9 hónapos vemhesség következik, mielőtt világra jönnek a borjak. Az alig kéthetes kis szarvasok egyelőre még kizárólag anyatejjel táplálkoznak, de néhány hét múlva elkezdik majd kóstolgatni a felnőttek takarmányát is.

A tejről azonban egyéves korukig nem mondanak le, mondta Veress Tamás. A Dávid-szarvas (Elaphurus davidianus) – kínai nevén milu – nevét a fajt leíró francia misszionáriusról, Armand David atyáról kapta. Kínában természetes élőhelyéről, a mocsaras erdőkből feltehetően már a 19. században eltűnt, de ekkor még a kínai császár vadaskertjében éltek Dávid-szarvasok. 1900 körül azonban innen is eltűnt az utolsó példány is.

Európa néhány állatkertjébe, vadasparkjába azonban ekkorra már eljutott a faj, amely így megmenekült a teljes kihalástól. Kína egyes nemzeti parkjaiban, napjainkban mintegy 2000 Dávid-szarvas él újra vadon, míg a világ állatkertjeiben a nemzetközi nyilvántartások szerint több mint 800 példány van. Az állat a jó szerencse jelképe Kínában. Ez okozhatta a vesztét is, hiszen azt tartották, hogy “aki eszik a húsából, az örökéletű lesz” – jegyezte meg a gyűjteményi vezető.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik