A Vajda Lajos Stúdió (VLS) fennállásának 40. évfordulója alkalmából nyílt kiállítás a szentendrei MűvészetMalomban Miafene címmel.
A Stúdió 1972-ben alakult meg, s napjainkban is ugyanaz a szándék élteti, mint negyven éve: a szentendrei progresszív művészeti hagyományok továbbéltetése.
A modern magyar művészetben egyedülálló, hogy egy művészeti csoportosulás négy évtizeden át nagyobb változásoktól és átalakulásoktól mentesen dolgozzon: ez a szentendrei művészcsoport a szocializmus évtizedei alatt defenzívában, folytonos támadások, elhallgattatási kísérletek kereszttüzében tevékenykedett, míg az 1989–1990 óta eltelt negyedszázad szabadabb légkörében és körülményei között a jelenkori magyar művészetben is meghatározó jelentőségű alkotói tevékenységet fejtett ki.
A szeptemberi megnyitón Vincze Ottó Munkácsy-díjas képzőművész, a stúdió elnöke hangsúlyozta: a jubileumi kiállítás nem a 2002-es nagy, Műcsarnok-beli összefoglaló megismétlése, hanem az elmúlt tíz év bemutatása. A mostani kiállítás vezérgondolata, hogy miképp jelent meg az elmúlt tíz évben a VLS külön entitásként a hazai kortárs művészetben, és hogyan kapcsolódott be a térség kortárs művészeti diskurzusába.
Az alapító tagok között találni az azóta elhunyt Matyófalvi Gábor (1947-1990) szobrászművészt, Aknay János Kossuth-díjas festőművészt, Holdas György Munkácsy-díjas szobrászművészt vagy ef Zámbó István Munkácsy-díjas festőművészt.
A művészeti formáció működése azért is egyedülálló, mert a mai kurátori rendszerben a VLS önmaga kurátoraként lép fel; olyan közösség, ahol még valódi kapcsolatok vannak a tagok között.
A két helyszínen – a VLS Pinceműhelyben és a MűvészetMalomban – zajló esemény időbeli tagolást is jelent: az előbbiben nyíló kísérőkiállítás, a Vajda Klasszik az 1972-től 1982-ig terjedő időszakot öleli fel, míg a MűvészetMalom három szárnyában az elmúlt tíz év művei láthatók. A kiállítók névsora az alapítóktól a legfiatalabb korosztályokig terjed, köztük számos olyan művész is van, aki mögött már jelentős életmű áll.
Az eseményt többféle rendezvény is kíséri, többek között tárlatvezetés, koncertek és kerekasztal-beszélgetések.
A jubileumi kiállítás 2013. november 10-ig látható.