Belföld

Lecsukhatják a lomisokat

Lomtalanítás (lomtalanítás)
Lomtalanítás (lomtalanítás)

Lomtalanításkor a kihelyezett tárgyak a közterület-fenntartó tulajdonába kerülnek, azok „eltulajdonítása” tehát lopás.

A hulladéktörvény alapján, ha a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt.-t ért kár meghaladja az 50 ezer forintot, és a lopást üzletszerűen, vagyis rendszeres haszonszerzésre törekedve követik el, az elkövető két év szabadságvesztéssel is büntethető. A kisebb értékre (50 ezer és 500 ezer forint között) elkövetett lopás vétségnek számít, 50 ezer forint alatti értéknél pedig szabálysértésnek.

Egyetért a lomisok elleni szigorú fellépéssel?

Írja meg tapasztalatait kommentben a cikk alatt!

Az utcára kitett lomok tulajdonviszonya a törvényi szabályozás előtt rendezetlen volt, ezért csak korlátozottan lehetett fellépni az üzletszerű begyűjtők, a “lomisok” ellen, akik lomtalanításkor szinte kiköltöztek a közterületekre. A szabálysértési törvény alapján a tulajdon elleni szabálysértés elzárással is büntethető. Főszabály szerint az elzárás legalább egy, legfeljebb 60 napig tarthat. A kiszabható pénzbírság legalacsonyabb összege ötezer, legmagasabb összege pedig 300 ezer forint.

A közterület-felügyelők tettenéréskor – ha bűncselekmény gyanúja áll fenn – a szabályszegőt feltartóztathatják, vagy a rendőrségre előállíthatják. A rendőrség saját hatáskörben is intézkedik: helyszíni bírságot szab ki, nagyobb értékre elkövetett lopás esetén pedig büntetőeljárást indíthat.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik