A vidékfejlesztési miniszter emlékeztetett: az Országgyűlés több mint egy éve, április 2-án ellenszavazat nélkül fogadta el a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló törvényt. A tárcavezető a jogszabályt mérföldkőnek nevezte a magyar értékek védelme területén, ugyanis széles körű lehetőséget teremt a magyarság által létrehozott, a nemzet számára fontos anyagi és szellemi értékek felkutatásához, összegyűjtéséhez és regisztrációjához. A törvényben megalkották a Magyar Értéktár fogalmát, amelyet Fazekas Sándor a hungarikummá váláshoz vezető út előszobájának nevezett.
A hungarikumtörvény eleget tesz annak az alapvető célkitűzésnek, hogy egyszerre érvényesüljön a magyarság egészére kiterjedő társadalmi önszerveződés, valamint az egységes szellemiséget közvetítő kulturális javak védelmezése. Utalt arra is, hogy a kormány elfogadta a hungarikum törvény végrehajtási rendeletét, amelynek révén – jogilag szabályozott keretek között – megkezdődhet a magyarság számára fontos értékek szervezett gyűjtése. Ezeknek a javaknak a felkutatása nemzetstratégiai érdek, az egyik legfontosabb feladat – jelentette ki. Rámutatott arra: a Magyar Értéktár összeállításához pedig összmagyar gyűjtőmozgalom szükséges. Ezt felismerve egy többlépcsős, piramiselvű rendszert alakítottak ki, amely nagy mértékben támaszkodik majd azokra a közösségekre, amelyek értékrendjében kiemelt helyet foglal el a kultúra és a nemzet.
Jelezte: a legkiemelkedőbb magyar értékek pedig megkapják a hungarikum minősítést. A rangot a Hungarikum Bizottság adományozhatja azoknak az anyagi és szellemi értékeknek, alkotásoknak, amelyek a magyar nemzet csúcsteljesítményeit alkotják. Emellett fontosnak nevezte, és az egyik elsődleges tennivalónak tartotta a hungarikumok széles körű megismertetését bel- és külföldön egyaránt. Annak érdekében pedig, hogy ezeknek az alkotásoknak teljes körű védelmet lehessen nyújtani, a hungarikum minősítést hamarosan védjegy fogja fémjelezni – közölte Fazekas Sándor.
A rendezvényen a jelenlévők megismerkedhettek többek között a táncházmozgalom, az Aggteleki Cseppkőbarlang, a pécsi őskeresztény temető, továbbá a fővárosi Duna-partok, a Budai Várnegyed és az Andrássy út, de a pannonhalmi bencés főapátság és természeti környezete, valamint a busójárás, a herendi porcelán és a törkölypálinka értékeivel.