“Mint azt sok alkalommal közöltük: nem avatkozunk bele a (magyar) belügyekbe” – közölte a nagykövetség. Leszögezte: “téves azt sugallni, hogy az Egyesült Államok kormánya olyan kéréssel fordult a magyar hatóságokhoz, hogy lépjenek fel vagy ne lépjenek fel ebben az ügyben”.
“Amit több ízben hangsúlyoztunk, az a jogállamiság és a bírói függetlenség fontossága” – tartalmazza az amerikai állásfoglalás.
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár csütörtökön egy fővárosi sajtótájékoztatón – amelynek az elszámoltatás volt a témája – egy kérdésre, miszerint Nyugat-Európából vagy az Egyesült Államokból érkezett-e a kormányhoz olyan nyomás, hogy Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt miniszterelnökök ellen ne induljon eljárás, ne legyenek elszámoltatva, azt válaszolta: “igen, természetesen volt ilyen kérdés, nyomás, tájékozódás és olyan befolyásolási kísérlet, amely arról szólt, hogy a szocialista párt kapjon védelmet, immunitást”.
Az amerikai nagykövetség emlékeztetett arra, hogy idén januárban közölte: munkatársaik rendszeresen találkoznak kormánytisztviselőkkel, politikusokkal, elemzőkkel és a civil társadalom képviselőivel, hogy minél jobban megértsék az országos és nemzetközi jelentőségű ügyeket, ez a diplomaták munkája.
A nagykövetség akkor a Magyar Nemzetben megjelent hírre reagált, amely szerint a diplomácia képviselet összesítést kért a Legfőbb Ügyészségtől a kiemelt büntetőügyekről, a többi között a Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnökkel szembeni eljárásról.
Az amerikai nagykövetség számos ügyben kért információt és statisztikákat a Legfőbb Ügyészségétől is, “ugyanúgy, ahogy sok más kormányhivataltól és nem kormányzati szervezettől is kértünk tájékoztatást és számadatokat” – közölte akkor a nagykövetség.
Azzal kapcsolatban, hogy az amerikai nagykövetség összesítést kért a Legfőbb Ügyészségtől a kiemelt büntetőügyekről, Budai Gyula elszámoltatási kormánybiztos a Népszabadságnak akkor úgy nyilatkozott: a nagykövetség ezen lépése “túlment minden határon”.
A Demokratikus Koalíció (DK) szerint a Miniszterelnökséget vezető államtitkár elismerte, hogy az ügyészség politikai befolyás alatt áll. A DK sajtóirodája ezt arra reagálva közölte, hogy a fideszes politikus az elszámoltatás eredményeit ismertető kormányzati sajtótájékoztatón arra a kérdésre, érkezett-e a kormányhoz Nyugat-Európából vagy az Egyesült Államokból olyan nyomás, hogy Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon volt miniszterelnökök ellen ne induljon eljárás, igennel válaszolt.
A Gyurcsány Ferenc vezette ellenzéki párt szerint Lázár Já nos ezzel elismerte, hogy az ügyészség a Fidesz nyomására gyanúsít meg embereket és emel vádat ellenük, de leállítja a nyomozást és elveti a vádemelést, ha az ellentétes a kormánypárt érdekeivel.