Belföld

Letették Szegeden az új klinikai tömb alapkövét

Az országszerte uniós támogatással javul a betegellátás színvonala és jobbá válnak az egészségügyi dolgozók munkakörülményei - jelentette ki Szócska Miklós.

A csongrádi megyeszékhelyen és az ország több más pontján folyó kórházi beruházások bizonyítják, hogy Magyarországon épül, fejlődik az egészségügy – mondta az egészségügyért felelős államtitkár a Szegedi Tudományegyetem új klinikai tömbjének alapkőletételekor.

A szegedi fejlesztés javítja az ellátás hatékonyságát is, mivel párhuzamosan valósul meg a műtéti szakmák összevonását lehetővé tevő tömbkórház megépítése, valamint a sürgősségi és a koraszülött-ellátás fejlesztése – emelte ki Szócska Miklós.

Az államtitkár úgy fogalmazott, két éve, amikor az Orbán-kormány átvette az egészségügy irányítását “nem is csontvázakat, hanem húsevő zombikat találtak”. Az uniós fejlesztések rendszerstratégia nélkül indultak meg, és nagyon alapos munkát kellett végezni ahhoz, hogy tartalommal, értelemmel teljenek meg ezek a projektek. Ehhez tisztázni kellett többi között a a térségi csúcsintézmények feladatait, az ellátórendszerben betöltött helyét.

Majó Zoltán, az SZTE gazdasági és műszaki főigazgatója elmondta, 2007-ben indult az új klinikai tömb tervezése. Az egészségügyi beruházás összköltsége 12,3 milliárd forint, ebből 11 milliárdot uniós támogatás fedez.

A 21,5 ezer négyzetméteres, ötszintes klinikai tömbben tucatnyi egészségügyi osztály, többi között az általános, ér-, szív- és szervtranszplantációs sebészet kap helyet, a beruházás a tervek szerint 2013 végére fejeződhet be – tudatta a szakember.

Pál Attila, az SZTE klinikai központjának elnöke közölte, az egyetem jelenleg 18, közvetlen betegellátást végző klinikán, 16 ambulancián és egy sürgősségi betegellátó osztályon fogadja az azonnali ellátásra szoruló betegeket. A széttagolt rendszer kiváltására alakítják ki az új klinikai tömb szomszédságában az új, 19 ágyas, lényegében a teljes szakmai spektrumot lefedő sürgősségi betegellátó osztályt – mondta a professzor.

Az új, 670 millió forintból, szintén uniós támogatással kialakítandó osztály évente több mint 100 ezer, azonnali ellátást igénylő beteget lát majd el – tette hozzá.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik