Geréb Ágnest első fokon két év letöltendő fogházbüntetésre ítélték, továbbá öt évre eltiltották a szülész-nőgyógyászi és a szülésznői tevékenység gyakorlásától. Az ügyészség a tárgyaláson Geréb Ágnest illetően a letöltendő fogházbüntetés végrehajtása mellett a foglalkozástól való eltiltás meghosszabbítását kérte. Ezen felül minden vádlott vonatkozásában indítványozta a bűnösség megállapítását, a másodrendű vádlottnál felfüggesztett szabadságvesztést, a többi vádlottnál szankció alkalmazását kérte.
A pénteki tárgyaláson a védelem elfogultnak nevezte az első fokon lezajlott bírósági eljárást. Véleményük szerint előnyt élveztek a hatóság által felkért szakértők, akik az otthonszülésről nem rendelkeznek sem elegendő ismerettel, sem tapasztalattal. A védelem által benyújtott külföldi szakértői véleményeket pedig – amelyek a konkrét ügyekről is állást foglaltak – érdemi értékelés nélkül kizárták, nem voltak egyenértékűek a vád és a védelem által berendelt bizonyítékok – mondta Pelle Andrea, aki Geréb Ágnes és az ötödrendű vádlott ügyvédje.
Fotó: MTI / Beliczay László
Négy esetet vizsgálnak
Geréb Ágnes és társainak tárgyalása négy esetről szól. A másodfokú tárgyalás ezek ismertetésével, majd az azokban hozott elsőfokú bírósági ítélet felsorolásával kezdődött a Fővárosi Ítélőtáblán. Ezek közül Geréb Ágnest egyrendbeli, halált okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétsége, valamint egyrendbeli, maradandó fogyatékosságot okozó, foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés vétségében találták bűnösnek.
Az egyik esetben, egy 2007-ben történt szülés során a bíróság azt állapította meg, hogy Geréb Ágnes által szabálytalanul kivitelezett műfogás okozhatta a magzat halálát. A másik eset 2003-ban történt, egy ikerszülés levezetése során a második gyermek születésénél problémák adódtak. A bíróság szerint a szülés levezetésekor alkalmazottak következtében – mint a vénás oxitocin beadása – a gyermek súlyos agykárosodással jött világra. A gyermek féléves korában kórházban halt meg.
A másik két esetben a szülő nők kerültek életveszélyes állapotba. Ezen esetekben viszont a veszélyeztetés tényét nem tudták bizonyítani.
Geréb Ágnes és az ötödrendű vádlott védője, Pelle Andrea korábban és a tárgyalás napján is újabb bizonyítási indítványt terjesztett be, az egyes ügyek vonatkozásában pedig további külföldi szakértők meghallgatását indítványozta. A védelem által benyújtott bizonyítási indítványt a bíróság – rövid tanácskozást követően – elutasította.
Ezt követően perbeszédekkel folytatódott a tárgyalás. Az ügyész az első eset kapcsán, amikor – mint mondta – Geréb Ágnes inkább eltörte a gyermek kulcscsontját, minthogy gátmetszést alkalmazzon, úgy fogalmazott: még a különös kegyetlenséggel elkövetett emberölés ténye is felmerül.
Egy hét múlva ítélet
Sehrné dr. Bagi Edit kiemelte: az eljárás nem a tervezett otthonszülésről szól, hanem arról, hogy a vádlottak a konkrét esetekben követtek-e el szabálytalanságot. Mint mondta: Geréb és segítői sorozatosan vállalták olyan szülések levezetését, amelyek valamilyen szempontból kockázatosak. Az ügyész hangsúlyozta: ismert, hogy a kórházakban történt szülések során is történtek már szabálytalanságok, de azok más-más intézményekhez és orvosokhoz kötődnek. Geréb Ágnes nevéhez viszont több “sajnálatos eset” is köthető – tette hozzá.
Az ikerszülés esete kapcsán pedig azt emelte ki: Geréb Ágnes és társai olyan körülmények között vállalták a szülés levezetését, amelyek alkalmatlanok voltak ahhoz, hogy a felmerülő komplikációkat el tudják hárítani.
A perbeszédeket követően a bíró a tárgyalás következő időpontját február 10-re tűzte ki. Ekkor a vádlottak szólhatnak az utolsó szó jogán, majd határozathozatal következik.
Fotó: MTI / Beliczay László
Igazságot követelnek Geréb Ágnesnek
„Továbbra sem hajlandó a bíróság a Geréb perben meghallgatni a védelmükben fellépő tekintélyes hazai és nemzetközi szakértőket. A bábák szempontjából lényeges bizonyítás lefolytatása helyett a mai napon a vád és perbeszédre került sor” – írja sajtóközleményében a Születésház Egyesület (SZE) és az Igazságot Geréb Ágnesnek Mozgalom.
Szerintük a két hazai orvos szakértő meghallgatása és bevonása azért lett volna fontos, mert az „eddigi szakértőkhöz képest az egyik ügy lényeges kérdéseiben eltérő, szakmai álláspontot képviselnek”. A nemzetközi szakértők pedig „- a hazai orvos szakértőkkel ellentétben – nem csak a kórházi szülés, hanem az otthonszülés vonatkozásában is kiemelkedő tudással és tapasztalattal rendelkeznek” – írják.
„A Születésház Egyesület és az Igazságot Geréb Ágnesnek Mozgalom ismételten felhívja a figyelmet arra a szomorú és igazságtalan helyzetre, hogy a közel két évtizedes jogszabályi mulasztás miatt az otthonszülések kísérésében kiemelkedő tapasztalattal és tudással bíró bábák többsége jelenleg büntetőbíróság előtt áll. Bár az ügyek kivizsgálása fontos szakmai és társadalmi érdek, a bábák felelősségének kizárólag büntetőjogi rendszerben történő vizsgálata és ezzel az otthonszülés kriminalizálása komoly emberi jogi problémákat vet fel” – zárul a közlemény.
Több mint egy éve házi őrizetben
Geréb Ágnes és négy társa ügyében a Fővárosi Bíróság tavaly március végén hozta meg elsőfokú ítéletét.
Geréb Ágnest 2010. október 8-án helyezték előzetes letartóztatásba foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségének gyanúja miatt. A szakmája gyakorlásától még 2007. október 26-án három évre eltiltott szülész-nőgyógyászt három nappal korábban állították elő, mert a XII. kerületben egy szülésnél komplikációk léptek fel, és a kiérkező mentőknek kellett az újszülöttet újraéleszteni. Meggyanúsítását követően foglalkozás körében elkövetett veszélyeztetés, valamint kuruzslás miatt további két korábban történt eset kapcsán is eljárást indított ellene a Budapesti Rendőr-főkapitányság.
A bába előzetes letartóztatását tavaly decemberben szüntette meg a bíróság. Azóta házi őrizetben van. Társaival együtt megpróbált a köztársasági elnöktől is kegyelmet kérni, de azt Schmitt Pál júniusban elutasította.