Belföld

Jön a nagy kormányátalakítás?

Horváth Gergely Domonkos válthatja Fellegi Tamást, és Varga Mihály lesz a pénzügyminiszter.

Lesz önálló Pénzügyminisztérium, amelyet várhatóan Varga Mihály irányít majd – írja a Magyar Hírlap. Az újság szerint a jelenleg a Miniszterelnökséget vezető államtitkár szerdai nyilatkozata is arra utal, hogy e területtel behatóbban foglalkozik a jövőben. Varga azt mondta, a tervezett 2012-es hiány tartásához további lépések szükségesek.


Fotó: MTI / Beliczay László

Arra a felvetésre, hogy az elemzők 100-200 milliárd forintos egyensúlyjavítást vizionálnak, úgy válaszolt: „Ezek nincsenek távol a kalkulációktól.” Hozzátette, egyre szűkösebb a kiadási oldal tartaléka, a bevételi oldal – adók kivetésével vagy növelésével történő – bővítése visszafoghatja a gazdasági növekedést. „Megint valamilyen mixet kell kidolgozni, a bevételi és kiadási oldalon egyaránt lépéseket kell tenni. Ezek aránya a most zajló számításoktól függ” – mondta.

A Magyar Hírlap több forrásból úgy tudja, hogy Horváth Gergely Domonkos, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. igazgatóságának tagja, a Magyar Posta elnöke lehet Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter utóda. A szakember 1991 óta felső vezetői állásokat tölt be: többek között az OTP private banking ügyvezető igazgatója, a Merkantil Bank és a Budapest Bank vezérigazgató-helyettese, a MÁV igazgatósági tagja, a Központi Elszámolóház és Értéktár (Keler), majd a Betonút vezérigazgatója volt. Az MNV részéről ő írta az idén alá azt a megállapodást, amelyben azzal kalkuláltak, hogy két év múlva elkészülhet Debrecenben az új nagyerdei stadion.

A megüresedő miniszteri posztra több jelölt is aspirált: sajtóhírek szerint köztük volt Molnár Ágnes, a fejlesztési tárca fejlesztéspolitikai koordinációért felelős államtitka is. De a gazdasági holdudvarral és a Fidesz vezetőivel is jó viszonyt ápoló Horváth Gergely Domonkos a legesélyesebb. A lap információi szerint Völner Pál, a fejlesztési tárca infrastruktúráért felelős államtitkára is rövidesen távozik posztjáról.

Varga érdemben nem cáfolt

A Magyar Hírlap csütörtöki hírére reagálva, amely szerint létrejön a Pénzügyminisztérium, és ő lesz a miniszter Varga Mihály a tv2 reggeli műsorában.azt mondta: azt, hogy egyáltalán lesz-e pénzügyi tárca, a kormány eldönti, ha szükség van rá és a helyzet  indokolja a miniszterelnök hoz majd döntést.

“Nem ördögtől való” a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) összevonása, hogy egy sokkal szigorúbb és hatékonyabb felügyeleti rendszerben gondolkodjunk – tette hozzá a Miniszterelnökséget vezető államtitkár, aki szerint az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának módosító indítványát a kormány is megtárgyalja. “Magyarországon is el kell gondolkozni, hogy ha az elmúlt években nem sikerült az állam eladósodását fékezni és a devizahitelek arányát csökkenteni, akkor vajon jól működött-e ez a rendszer… Úgy tűnik hogy nem egészen” – mondta.

Varga Mihály közölte: a szerdai soproni kormányülés egyik legfontosabb napirendi pontja a költségvetés áttervezése volt. Mind a bevételi, mind a kiadási oldalon terveznek lépéseket, 100-150 milliárd forintos átcsoportosítás szükséges ahhoz, hogy a 1,5 helyett 0,5 százalékos növekedéssel tervezett költségvetés “életképes maradjon” és a 2,5 százalékra tervezett hiány ne változzon.

A tartalékokhoz alapvetően nem terveznek hozzányúlni, továbbra is a közel 300 milliárd forintos tartalékkal számolnak, de szükség lehet arra is, hogy még egyszer felülvizsgálják a tárcák költségvetését, és ahol lehetséges, ott plusztartalékot képezzenek vagy zároljanak. Az adóterhek növelése lassítaná a gazdasági növekedést, a kormány sorra átnézi a szóba jöhető tételeket, az egykulcsos személyi jövedelemadó-rendszerhez nem fognak hozzányúlni, így maradnak a fogyasztási típusú adók – áfa, jövedéki adó -, “ezeket a kormány tüzetesebben átvizsgálhatja” – jelezte Varga Mihály. Hangsúlyozta, hogy a sarokszámokat nem változtatják.

Kéri László politológus éppen ma mondta lapunknak, hogy Orbán Viktornak most “kéne Matolcsy helyére tenni Vargát, Járait vagy Surányit, ezzel jelezve, hogy vége a kalandor gazdaságpolitikának”.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik