Az elmúlt két hétben olyan hamis húszezresek kerültek forgalomba, amelyek az eddigieknél megtévesztőbbek lehetnek.
A Magyar Nemzeti Bank egy tájékoztató füzetet – amely az MNB honlapján is megtalálható – bocsátott ki a bankjegyek biztonsági elemeiről. Bizonytalanság esetén javasolt a gyanús bankjegyet egy, minden bizonnyal valódi bankjeggyel összehasonlítani.
A 2009-től kibocsátott bankjegyeken a vízjelmező elő- és hátoldali alapnyomatában és a szövegtükör jobb oldali mezőjében, a hátoldalon pedig a képnyomat feletti mezőben 1 mm átmérőjű sárga színű körök találhatók. A bankjegyet fény felé tartva, bal oldalon a nyomtatott arckép tükörképével egyező árnyalatos vízjelkép látható. Az alatta két betűből és hét számjegyből álló vízszintes, valamint a bankjegy jobb szélén a függőleges sorszám vörös színű. A vízszintes sorszám UV-A és UV-C fényben narancsvörös színben fluoreszkál. A függőleges sorszám UV-C fényben fluoreszkál, vörös színben.
A papírban lévő biztonsági szál fény felé tartva mindkét oldalról
ellenőrizhető. Felületén apró betűkkel nyomtatva a Magyar Nemzeti Bank felirat olvasható.
Hologram hatású fémcsík, amelynek felületén az mnb
felirat és a Magyar Köztársaság címere látható. A csík bal oldalán a 20000 értékjelzés olvasható.
A hátoldalon az optikailag változó tulajdonságú festékkel (OVI)
nyomtatott rozetta a rátekintés szögétől függően vöröseslila vagy szürkészöld színű. A rajzolat metszetmélynyomtatással készül, kézzel is tapintható.
Illeszkedőjel. A bankjegy elő- és hátoldalára nyomtatott ábratöredékek, amelyek átnézetben H betűvé egészítik ki egymást.
A vízjelmezőt UV-A, illetve UV-C fénnyel megvilágítva, korabeli öltözetben sétáló pár képe jelenik meg, amely világoszöld vagy vörös színben fluoreszkál.
Rejtett kép. A bankjegyet közel szemmagasságba tartva, síkban elforgatva az mnb felirat jelenik meg. A rajzolat metszetmélynyomtatással készül, kézzel is tapintható.
Mikroírás. A bankjegy előoldalát nagyítóval vizsgálva a húszezer
forint felirat látható. A bankjegy hátoldalán a vízjel fölött és alatt mikroírással nyomtatva a magyar nemzeti bank felirat olvasható.
A papír anyagában UV-fényben kék, vörös és zöld színben fluoreszkáló jelzőrostok találhatók.
A csökkent látóképességűeket segítő azonosítójel.
hamis vagy nem?
Az újabb típusú húszezres hamisítványok vízjelképe eltér a valódi bankjegyeken megszokottól: a valódi vízjel árnyalatos jellegű, nem kontúros, nem határozott vonalakból áll. Emellett a valódi húszezres bankjegyek előoldalán, a bal felső sarokban található úgynevezett rejtett képben – a bankjegyet megfelelő szögben mozgatva – az “MNB” felirat található.