Milyen fát vegyünk? – ez az egyik legfontosabb kérdés a karácsonyi időszakban, ebben próbálunk most egy kis segítséget nyújtani.
Fajtáktól függően nemcsak az árak, de az illat és a tartósság is változik, így érdemes jól megfontolni a döntést. Az agrarszektor.hu cikke szerint hazánkban évente 1,8-2 millió darab karácsonyfa talál gazdára.
November végén meg is indult az eladásra szánt fenyőfák kitermelése: a nordmann fenyőkkel kezdik először, mert ezek nem hullatják el a tűleveleket olyan hamar, a lucra és az ezüstre már decemberben kerül sor. Somogy és Zala megyéből több százezer fenyőfa kerül a piacra, innen látják el az ország nagy részét. Az RTL riportja szerint idén a tavalyihoz hasonló áron kínálják a fenyőfákat a termelők, de erről majd kicsit később, előbb nézzük meg az egyes fenyőfajták előnyeit és hátrányait.
A választékban továbbra is meghatározók a luc-, az ezüst-, és a nordmann fenyők, mi is ezeknek a fajtáknak az előnyeit és a hátrányait soroljuk fel.
Jellegzetes illata miatt a lucfenyőt tartják a klasszikus értelemben vett karácsonyfának, de tűlevelei a meleg lakásokban hamar lehullanak. Levelei kicsit szúrósak, ágrendszere pedig ritka, a teteje gyakran kopasz. Hátránya még, hogy a meleg lakásban gyorsan potyogni kezdenek a tűlevelei. Az ezüstfenyő jóval sűrűbb, szúrós levelei lassabban potyognak le, viszont nincsen illata. A nordmann fenyő talán a legszebb fenyőfajta, szimmetrikus, sűrű, szabályos, levelei alig szúrnak és nem gyantás. Levelei még a meleg, fűtött lakásban is alig hullanak, hátránya viszont, hogy nincsen illata.
Persze nem csak az a fontos, hogy milyen gyorsan hullajtja a leveleket a fenyő illetve, hogy milyen erős az illata, az egyik leglényegesebb szempont a fa ára. Fajától függően más árak vannak, az RTL riportja szerint a tavalyihoz hasonló áron kínálják a fenyőfákat a termelők:
- a nordmann fenyő métere 6000-8000 forint,
- az ezüstfenyőé 5000 forint körül van,
- a lucfenyőé 4000-5000 forint között alakul majd.
Van még egy fenyő, ami nagyon népszerű, de ennek nincsen semmilyen illata, igaz nem is hullatja a levelét, és elég csak egyszer megvenni. A műfenyőről van szó, ami egyre népszerűbb, köszönhetően annak is, hogy a műfenyőgyártás gyors ütemű fejlődése miatt már egyre élethűbb fák kerülnek a forgalomba.
Előnye az is, hogy strapabírók az ágai, így több díszt bír el, mint a legtöbb vágott fenyő. Egy élethű, 3D prémiumműfenyő ára körülbelül négy-hat év alatt térül meg, de akár 10−15 évig is kibírja.
Az agrarszektor cikkében viszont arról ír, hogy a tapasztalatok szerint a vásárlók általában 5-6 év elteltével leselejtezik ezeket, miközben legalább 20 évig kellene használni egy műfenyőt évről évre ahhoz, hogy valóban környezetkímélőbb alternatíva legyen. Megjegyzik azt is, hogy a műfenyők zöme Kínából érkezik, így rendkívül nagy az ökológiai lábnyomuk.
A cikkben arra is kitérnek, hogy a piacra kerülő áruk nem erdők „kiirtásából” erednek, hanem a karácsonyfának nevelt fenyők faiskolákból származnak.