Az szja-törvény azt mondja, hogy ha a lakásunkat bérbe adjuk, és egy másik településen pedig legalább 90 napra lakást bérlünk, akkor a bérletidíj bevételéből levonhatjuk a másik településen megfizetett bérleti díj költséget. Feltéve, hogy a bérleti díjat máshol nem számoljuk el, és nem térítik meg nekünk.
Így tulajdonképpen adókedvezményhez juthatunk az általunk kiadott lakásra. A szabály tavaly január óta él, a Nemzetgazdasági Minisztérium Otthonteremtési Programjának részeként.
Ruszin Zsolt adószakértő annak járt utána, mi a helyzet, ha külföldön bérlünk lakást. Például azért, mert tartósan kimegyünk dolgozni, s addig az itthoni házat kiadjuk. A törvény ugyanis nem szűkíti le, hogy az adókedvezményre jogosító ingatlannak Magyarországon kell lennie.
Az adóhatóság levelében megerősítette, hogy a külföldi lakásbérlés után is igénybe vehető az adókedvezmény. S így, mivel külföldön jellemzően drágább az albérlet, mint Magyarországon, nagy valószínűséggel adómentességet élvezhet, aki tud a lehetőségről. Így aztán kvázi támogatja az állam a külföldre távozást.
Ruszin szerint egyébként le lehetett volna szűkíteni csak magyarországi lakásbérlésre a lehetőséget, ez nem ellenkezett volna EU-s szabályokkal – írja az Adófórum.hu-n.