A vizsgálat, amely azt kutatta, hogy az intézkedés során történt-e szakmai mulasztás, határidőre elkészült, de megismerve annak tartalmát, az országos rendőrfőkapitány hiányosnak tartotta azt, ezért pénteki határidővel annak kiegészítését rendelte el az ORFK szakembereitől – mondta Garamvölgyi László. Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője arról nem akart beszélni, hogy mit hiányolt az országos főkapitány a tényfeltáró vizsgálati jelentésben.
Hatala József augusztus 22-én rendelte el a Pest megyei városban néhány nappal korábban történtekkel kapcsolatos vizsgálatot, amely mint hangsúlyozta, nem konkrét személy ellen irányul.
70-80 rendőr
Cegléden augusztus 19-én este mintegy 400-an gyűltek össze a város külterületének néhány utcájában, a többi között a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagjai, illetve szimpatizánsai. Miután feszülté vált a helyzet helyi romák és nem romák között, a környék romák lakta házait mintegy 70-80 rendőr zárta el az összegyűltektől.
A Pest Megyei Rendőr-főkapitányság korábbi közlése szerint még előző este érkezett bejelentés, hogy egy 20-30 fős csoport Cegléd belterületén hangoskodással, félelemkeltő módon zavarja a helyiek nyugalmát. A rendőrök nem találták a helyszínen a bejelentésekben szereplő csoport tagjait. Az eset kapcsán csoportos garázdaság miatt indított eljárást ismeretlen tettesek ellen.
Új Magyar Gárda
A konfliktus előzményeiről szólva a Pest megyei város utcáiban összegyűltek akkor azt mondták: az utóbbi időben megszaporodott – szerintük romák által elkövetett – lopások miatt kérték az Új Magyar Gárda segítségét. Állításuk szerint szombat este “rendfenntartó sétára” indultak a Kékkő utca térségében, amikor mintegy 80, kerti szerszámokkal, kardokkal és egyéb szúró-, illetve vágóeszközzel felfegyverkezett roma rontott rá a 15-20 “járőrözőre”.
Petíció Pintérnek
Az Ide tartozunk! Roma Közösségi Hálózat képviselői a szélsőséges romaellenes megnyilvánulások elleni tiltakozásul egy petíciót fogalmaztak meg, amelyet eljuttattak a belügyminiszternek.
A több mint kétezer ember által aláírt dokumentumra a tárca közleményében úgy válaszolt: a kormány és a Belügyminisztérium “az ország valamennyi polgárát képes megvédeni a támadásoktól”, minden szélsőséges, rasszista, antiszemita, gyűlölködő megnyilvánulás ellen fellépnek. Hozzátették: “Magyarország egyetlen települését, városrészét, utcáját nem uralja semmilyen szélsőség, a közrend, a közbiztonság szilárd”.
Az eset kapcsán az ombudsman is vizsgálatot indított.