Immár második éve fordul nagyot tavasszal a TVK szekere: tavaly a Croesus-csoport belépése (becslések szerint a 25 százalékot alulról közelíthető részesedése), az idén pedig a közgyűlésen történtek jelentették a lényegi változást. A Croesus, illetve más nagyobb részvényesek megerősödését jelzi az igazgatóság új összetétele, valamint az is, hogy az elnök-vezérigazgatói poszt szétválasztását követően a TVK elnöke Barta Csaba, a Croesus-csoport egyik magyarországi vezetője lett. Emellett a közgyűlésen csökkentették az igazgatósági jogköröket, és eltörölték a felvásárlás ellen védő klauzulát. (Eddig a 25 százalékos határ elérése esetén kötelező volt nyilvános vételi ajánlatot tenni, mégpedig a megelőző 30 tőzsdei nap súlyozott átlagárfolyama felett 25 százalékkal.)
VÁLTOZÓ STÍLUS ÉS HANGSÚLYOK. Barta Csaba, a Croesus-csoport képviselője a Figyelő kérdésére elmondta: nem az osztalékkal kapcsolatos politika változott, csak az idei kifizetést növelték meg. Az osztalék mértéke a későbbiekben is a mindenkori pénzügyi helyzettől függ majd. Megfelelő befektetési lehetőségek esetén akár az is elképzelhető, hogy a cég egy adott évben nem fizet osztalékot, de ugyanígy az is, hogy a mostanit is meghaladó mértékről döntenek. Az eddig szereplő felvásárlással kapcsolatos rendelkezés kiiktatásáról Barta elmondta: ez 1996-ban került be a TVK alapszabályába, amikor még sem a gazdasági társaságokról szóló, sem pedig az értékpapírtörvény nem foglalkozott a kérdéssel. Azóta azonban változott a helyzet és az általános szabályozás módosulása után az ma már önmagában is védelmet nyújt – nem beszélve arról, hogy TVK alapszabálya a közelmúltban már nem is volt teljesen összhangban a fenti törvényekkel.
A közgyűlés után Barta szerint alapvetően a stílus és a hangsúlyok változnak meg. A részvényesek érdekképviselete a közgyűlések között is erőteljesebb lesz, s az igazgatóság szerepe növekszik a döntések előkészítésében. Várakozásuk szerint az erősebb részvényesi kontroll a döntéseket racionálisabbá teszi, és fontos cél az is, hogy javuljon a kapcsolat a befektetőkkel.
Vágó Attila, a Concorde vezető elemzője szerint a közgyűlésen történtek csak részben jelentenek jó hírt a befektetők számára. Szerinte az mindenképpen pozitívum, hogy az osztalékfizetés mértékét jelentősen megemelték. A társaság előtt alapvetően két út áll a hatékonyság javítására: vagy új, magas megtérülésű befektetésekkel éri ezt el, vagy pedig (mint most) javítja a tőkeszerkezetet, azaz magas osztalékot fizet, és elsősorban hitelből finanszírozza befektetéseit. Ezzel a teljesen racionálisnak nevezhető lépéssel ugyanis nő a cég által elért “közgazdasági értelemben vett” profitráta (azaz a működőtőkére vetített megtérülés és a súlyozott tőkeköltség közötti különbség).
Az osztalék növelésén kívül Vágó értékelést adott a menedzsment átalakításáról is. Az igazgatóságba az iparági helyett pénzügyi szakemberek kerültek (ami megfelel az általános nemzetközi tendenciának), az előbbiek pedig csak az operatív irányításban jutnak szerephez. Vágó szerint a Croesus egyre nagyobb befolyáshoz jut a cég életében, de kérdéses, vajon e befolyás alatt a TVK képes lesz-e az átlagosnál magasabb hozamú befektetésekre. A kiváló likviditási helyzetből adódóan a cégnek magas állampapír-állománya van, de állampapírt a befektetők közvetlenül is tudnak venni, azaz ez nem biztosít számukra az átlagosnál magasabb hozamot. Ezzel szemben a TVK pénzügyi kockázatát is kénytelenek elviselni. Az elemző szerint a cég átláthatóságát javítani kell. Az információkhoz való hozzáférés tekintetében továbbra is esélyegyenlőséget kell biztosítani valamennyi piaci szereplő számára.
VÁRATLAN OSZTALÉKEMELÉS. Egyes piaci szereplők szerint az osztalék mértékének a piac számára meglepetésszerű emelése is problémákat vetett fel. Több brókercég, amelynek konkrét “fülese” volt, de legalábbis sejtett valamit, ebből úgy csinált pénzt, hogy a részvényt megvásárolta az azonnali piacon és eladta határidőre. Az osztalék teljesítése (május 26-a) után ugyanis elvileg – más tényezőket figyelmen kívül hagyva – az osztalékfizetés mértékének megfelelően kell esnie a részvény prompt árfolyamának. Azaz a kifizetés utáni lejáratok esetében (mind a június, mind a december ilyen) az osztalékkal csökkentett prompt árfolyam a mérvadó.
A TVK-részvények árfolyamát rövid távon elsősorban az első negyedéves eredmények befolyásolhatják. A piac – figyelembe véve már az 50 százalékos társasági adókedvezményt is – valamivel 3 milliárd forint feletti profitra számít. (A gyorsjelentés érdekessége lesz, hogy a konszolidált számok első ízben tartalmazzák majd az Unterland adatait is.) A műanyagipari alapanyagárak alakulása rövid távon továbbra sem igazán kedvező a cég számára, sőt az utóbbi hónapokban kismértékben még csökkent is a marzs. Középtávon azonban az elemzők a TVK számára kedvezőbb alapanyagárakat valószínűsítenek. –