Mendrey László, a PDSZ elnöke a tárgyalásokat indítványozó levélben egyebek mellett azt írta: a kormány kezdeményezze a nemzeti köznevelési törvény, a szakképzési törvény és a közoktatási intézmények állami fenntartásáról szóló jogszabály február 11-ével történő felfüggesztését.
A tárgyalási témák között említette, hogy az életpályamodell bevezetésének ne legyen következménye a munkaterhek növekedése és a létszámleépítés, továbbá a közszféra egészére vonatkozóan valósuljon meg a közalkalmazotti bértábla legalább 20 százalékos emelése. Tegyék lehetővé, hogy azok az önkormányzatok, amelyek az elvárt szinten tudják biztosítani az intézmények működtetését és fenntartását, megtehessék azt. Az állam biztosítsa a Klebelsberg Intézményfenntartó Központ fenntartásában lévő intézmények és az önkormányzatokhoz visszakerülők feladatellátásának fedezetét, és az intézményvezetők kapják vissza a közoktatási törvényben foglalt jogköreiket – áll a levélben. A dokumentum végén a szakszervezeti vezető kéri a kormányfőt, jelölje ki a kabinet részéről a tárgyalásra és megállapodásra felhatalmazott képviselőjét.
A PDSZ múlt pénteken jelentette be, hogy kilép a korábbi sztrájkbizottságból, nem írja alá a kormány által javasolt megállapodást, és új sztrájkbizottságot kezdeményez.
Mendrey László akkor azt mondta: az a megállapodástervezet, amely a múlt hét második felében került eléjük, nem írható alá. A sztrájkbizottság eredeti követeléseiből semmi sem teljesült, ami szerinte elfogadhatatlan. Az elnök elmondta: azt tapasztalták, hogy a pénteki fordulón az előző hetihez képest a dokumentum tovább gyengült, és nehezebbé teszi a pedagógusok bármilyen szintű érdekérvényesítését.
Az eddigi sztrájkbizottságot alkotó három másik szakszervezettel kedden megállapodást írt alá a kormány nevében Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere és a tárca oktatási államtitkársága nevében Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár Budapesten. A dokumentumot a sztrájkbizottság részéről Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke, Somogyi László, az Oktatási Vezetők Szakszervezetének elnöke és Tóth József, a Magyar Közoktatási és Szakképző Szakszervezet elnöke írta alá. Balog Zoltán miniszter az aláíráshoz kapcsolódó sajtótájékoztatón úgy fogalmazott: a szerződés azért jelentős, mert a szakszervezetek vállalták a kormánnyal a partneri szerepet.