Az egyiptomi rendőrség őrizetbe vette az al-Dzsazíra pánarab hírtelevízió négy újságíróját egy kairói szállodában – jelentette be hétfőn a belügyminisztérium. A vádak szerint a katari székhelyű televíziós csatorna munkatársai, valamint a Muzulmán Testvériség egyik tagja engedély nélkül közvetítettek az egyiptomi eseményekről egy hotelszobából.
“A nemzetbiztonsági szolgálat arról értesült, hogy a testvériség egyik tagja sajtóközponttá alakította át egy kairói szálloda két lakosztályát, valamint ott találkozott titokban a szervezet többi tagjával” – olvasható az egyiptomi belügyminisztérium Facebook-oldalán közzétett sajtóközleményében.
“Hamis felvételek, pletykák”
A minisztérium állásfoglalása szerint a vasárnap őrizetbe vett újságírók engedély nélkül “hamis híreket és pletykákat terjesztettek, hogy csorbítsák az egyiptomi nemzetbiztonságot”.
Az őrizetbe vétel hírét az al-Dzsazíra is megerősítette, és közölte, hogy az őrizetbe vett újságírók között van az ausztrál Peter Greste, aki korábban a BBC tudósítója volt, valamint a kairói iroda egykori vezetője, Mohamed Áder Fahmi is. A hatóságok elkobozták az újságírók felszerelését.
A tárca közleménye szerint “a terrorista Muzulmán Testvériség” egyik tagját is elfogták, de azt nem tudni egyelőre, hogy kiről van szó.
Az al-Dzsazíra egyiptomi állomásának végleges és azonnali bezárását néhány órával Mohamed Murszi volt iszlamista elnök július 3-ai elmozdítása után rendelték el, mondván, a hírcsatorna elfogultan számolt be a Murszi elmozdítását követő véres eseményekről.
Hat újságíró halt meg idén
Murszi megbuktatása előtt Katar volt a Muzulmán Testvériség vezette iszlamista kormány egyik legfontosabb külföldi támogatója, a “katonai puccs” óta azonban jelentősen megromlottak a Doha és Kairó közötti kapcsolatok.
Az újságírók védelmére alakult nemzetközi bizottság (CPJ) hétfői jelentése szerint idén a sajtó hat munkatársa vesztette életét Egyiptomban, ennél csak Szíriában és Irakban halt meg több újságíró tudósítói tevékenysége közben.
Az egyiptomi kormány szerdán terrorszervezetnek nyilvánította a Muzulmán Testvériséget, közvetve az ország legbefolyásosabb iszlamista szervezetét téve felelőssé az Egyiptomban elszaporodott erőszakos cselekményekért.