Belföld

Határozott nemet mondott a mini-Dubajra a Fővárosi Közgyűlés, a főváros tulajdonába vonnák Rákosrendezőt

Adrián Zoltán / 24.hu
Adrián Zoltán / 24.hu

Az előzetes várakozásoknak megfelelően nagy többséggel megszavazta a Fővárosi Közgyűlés, hogy éljen a főváros az elővásárlási jogával Rákosrendezőn.

A Tisza javaslatának megfelelően a kérdésről név szerint szavaztak. Ez a gyakorlatban úgy nézett ki, hogy Karácsony Gergely főpolgármester ábécé sorrendben olvasta fel a képviselők nevét, akik igen-nem bemondásával dönthettek a kérdésről.

A Tisza, a Vitézy Dávid vezette Podmaniczky Mozgalom, a baloldali pártok és a Kétfarkú Kutyapárt képviselői támogatták az előterjesztést, a fideszesek viszont nemmel szavaztak.

A javaslat így nagy többséggel, 23 igen szavazattal ment át: a döntést kitörő taps fogadta a közönség soraiból.

A Nemzetgazdasági Minisztérium múlt héten jelentette be, hogy 50,9 milliárd forintért értékesítette a rákosrendezői területet egy emírségekbeli befektetőnek. Ezzel megnyílt az út az Eagle Hills előtt, hogy 12 milliárd euróból, azaz közel 5000 milliárd forintból felépíthesse az elmúlt években mini-Dubajként elhíresült városnegyedet – a szerződés alapján a Mol-toronynál három és félszer nagyobb, 500 méteres felhőkarcoló is épülhet a területen (a projekt jelenleg tudható részleteit alábbi cikkünkben foglaltuk össze).

Karácsony Gergely azonban kikérte a szerződéseket, és kiderült, hogy az egyik fővárosi cégének, a Budapest Közműveknek (BKM) elővásárlási joga van a teljes, 85 hektáros területre, amivel élni kívánnak. A főváros elővásárlási jogát a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő először vitatta, később feltételeket szabott az érvényesítéséhez: újabban azt állítják, olyan fejlesztéseket kell a területen végrehajtani, amelyekről a a magyar és az emírségekbeli kormány már megállapodott. Karácsonyék azt ígérik, hogy bíróságra viszik az elővásárlás ügyét, ha nem tudnak éli vele.

A fővárosi képviselők most felhatalmazták Karácsonyt, hogy utasítsa a BKM-et, hogy az elővásárlási jogát gyakorolja Rákosrendezőn. A főváros álláspontja szerint az összeg első részletének kifizetését (a teljes összeg 25 százalékát, mintegy 12,7 milliárd forintot) meg tudja oldani a BKM a saját költségvetéséből. Az elővásárlási jog érvényesítésére 30 napja van az érintettnek, ha pedig belépnek a szerződésbe, akkor 10 napon belül fizetniük kell.

Vitézy Dávidnak is volt egy mini-Dubajról szóló előterjesztése, amelyről szintén név szerint szavaztak a képviselők Karácsonyéval megegyező arányban, így az átment a Közgyűlésen. A Podmaniczky Mozgalom fővárosi frakcióvezetője azt javasolta, hogy az elővásárlási jog érvényesítése után a főváros a budapesti lakhatási válságot enyhítő lakónegyed-fejlesztést és a minőségi rekreációs célú zöldterületek hiányát enyhítő közparkfejlesztést kíván megvalósítani a területen, összhangban a testület egy korábban elfogadott határozatában szereplő alapelvekkel. Emellett felkérte és felhatalmazta Karácsonyt arra, hogy az elővásárlási jog érvényesítésén túl is minden lehetséges jogi eszközzel próbálja megakadályozni a tervezett beruházást.

A fővárosi képviselők többsége tehát a mini-Dubaj beruházás ellen foglalt állást, és támogatja, hogy a főváros tulajdonába kerüljön a terület.Az, hogy ebből mi következik, egyelőre nem világos. Az eldőlt ugyan, hogy a főváros élni fog az elővásárlási jogával, ám ezt követően Karácsony szerint is egy hosszadalmas jogi hercehurca fog következni. A főpolgármester ugyanakkor biztos benne, hogy a beruházás nem fog megvalósulni, mert „egy választási kampány felé menetelve” túl nagy társadalmi nyomás lesz a kormányon. Magyar Péter, a Tisza elnöke is biztosra veszi, hogy a beruházásból nem lesz semmi, sőt, utcára is kész szólítani híveit, amennyiben a kormány nem enged a beruházásból.

A tiszások az elővásárlási jog megszavazása után megbénították a Közgyűlést

Miután a tiszások a Rákosrendezőről szóló vitán hivatalosan is kezdeményezték, hogy név szerinti szavazás legyen Rákosrendező ügyében, részükről rövidre zárták az ülést, és kivonultak a teremből. Ezt követően csak akkor tért vissza egy-egy képviselőjük, amikor a saját javaslatuk volt napirenden. Ezzel Magyar fenyegetésének tettek eleget: a pártelnök tegnap este azt írta, hogy a közgyűlésen „erős jelzést küldenek a hatalmi elit levitézlett tagjainak”, amiért elkaszálták a cégvezetői pályázatokat.

Habár az elővásárlási jog megszavazása után a Tisza frakció maradt a teremben, a képviselők nem nyúltak a szavazógombhoz. Mivel a maga 10 főjével a Tiszáé a Fideszével együtt a legnagyobb frakció,

a szavazások többsége eredménytelen lett: csak azok a javaslatok mentek át, amelyeket a kormánypárti és a többi ellenzéki frakció is támogatott.

A Kolibri Színházról szóló javaslatnál a tiszások is megtalálták a szavazógombot. Ennek lényege, hogy a Közgyűlés felkéri Karácsonyt, hogy vizsgálja meg milyen lehetősége van a fővárosnak, mint fenntartónak a jelen helyzet kezelésére, valamint a színház és társulata melletti kiállásra

Karácsony a tiszások kivonulása után egy sajtótájékoztatót tartott, melyen elmondta, hogyha nem vesznek részt a szavazásokon, akkor „egy csomó nagyon fontos előterjesztés veszélybe kerül”. A főpolgármester szerint a cégvezetői pályázatok kapcsán félreértésről van szó, ezt a városháza folyosóján Magyarnak is elmondta.

A közgyűlés előtt Magyar egy sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a Fidesz és az óellenzék összefogása mellett zajló mutyi nem folytatódhat tovább. Mint utóbb kiderült, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy bojkottálják a közgyűlés munkáját, amíg nem rendeződik a fővárosi cégvezetők pályáztatásának ügye.

A cégvezetői pályázatokról és a Rákosrendezőről szóló parázs vitát itt lehet visszaolvasni:

Kapcsolódó

Ajánlott videó

0 seconds of 0 secondsVolume 0%
Press shift question mark to access a list of keyboard shortcuts
00:00
00:00
00:00
 
Olvasói sztorik