Nagyvilág europoli

Trump győzelme Várhelyi Olivért is segítheti

Purger Tamás / MTI
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottságnak az egészségügyért és állatjólétért felelős magyar jelöltje felszólal az Európai Parlament szakbizottsági meghallgatásán Brüsszelben 2024. november 6-án.
Purger Tamás / MTI
Várhelyi Olivér, az Európai Bizottságnak az egészségügyért és állatjólétért felelős magyar jelöltje felszólal az Európai Parlament szakbizottsági meghallgatásán Brüsszelben 2024. november 6-án.
Várhelyi Olivér elsőre megbukott az európai parlamenti meghallgatásán, de másodszorra valószínűleg átmegy majd a vizsgán. Nincs ugyanis biztosbuktató hangulat Európában – a német kormány szétesése és Trump újraválasztása is arra ösztönöz mindenkit, hogy minél gyorsabban legyen új bizottság.

Szerda délután meghallgatták az Európai Parlament szakbizottságának tagjai Várhelyi Olivér magyar biztosjelöltet. Várhelyit a környezetvédelmi ENVI szakbizottság és annak albizottsága, az egészségügyi SANT hallgatta meg, hiszen a magyar biztost Ursula von der Leyen az egészségügyért és állatjólétért felelős biztosnak jelölte az új bizottságban.

Várhelyi nem új arc, eddig a bővítésért és szomszédságpolitikáért felelt, ami jóval fontosabb portfólió volt, mint az, amire most jelölik, ám ellentmondásosan ítélték meg a munkáját. Szakmailag ugyan mindenki elégedett volt vele – Várhelyi az egyik legtapasztaltabb magyar uniós diplomata –, ám politikai szempontból sokan problémásnak tartották, hogy nem az Európai Unió, hanem a portfóliót direkt Magyarországnak kérő Orbán Viktor politikáját képviselte a bizottságban.

Orbán a kifogások ellenére újra jelölte Várhelyit, ugyanakkor várható volt, hogy ezúttal egy sokkal kevésbé fontos posztot kap. Ez is történt, amikor Von der Leyen bejelentette a biztosi területeket, Várhelyinél hangos nevetés volt hallható a sajtóteremben. Az egészségügy ugyan egy fontos terület, viszont nem uniós kompetencia, így sem jogkörök, sem pénz nem jár hozzá. A nevetést valószínűleg a biztosi portfólió nevébe először beemelt állatjólét okozta, mert jelentéktelennek hangzott.

Sokáig nem is tűnt esélyesnek, hogy Várhelyi átmehet a parlamenti meghallgatásán. Orbán Viktor politikája nem népszerű az EP-ben, és az sem, ahogyan ezt a politikát Várhelyi biztosként támogatta. Ráadásul a magyar biztos híresen karcos személyiség, korábban a véletlenül bekapcsolva hagyott mikrofonba idiótázta le a képviselőket a parlament plenáris ülésén.

A pletykák szerint a terv sokáig az volt, hogyha Várhelyi nem megy át, Orbán egy női politikust jelölhet helyette, mert az esélytelennek tűnt, hogy egy második magyar jelöltet is visszadobnának. Így az is jó lett volna Orbánnak, ha Várhelyi átmegy, ám az sem jelentett volna problémát, ha nem. Sokan Győri Enikő fideszes EP-képviselőt emlegették a helyére, de korábban megírtuk, hogy információink szerint Győri nem aspirált erre a posztra.

Időközben aztán a hangulat is megváltozott.

Az Európai Unió sokkal bizonytalanabb helyzetben van, mint korábban, és a képviselők is megértették: a legfontosabb az új bizottság minél gyorsabb felállítása. Ebben sokat segítettek az implicit fenyegetések a magyar kormánytól, hogyha Várhelyi nem megy át, Orbán sokáig nem jelöl majd új biztost, megakasztva ezzel a folyamatot. Ráadásul, ha egy jelöltet visszadobnak, megindulhat a dominó, amelynek következtében több sok más biztosjelölt is veszélybe kerülhet.

Várhelyi tehát őszre sokkal esélyesebb lett az újrázásra, mint korábban. Ennek ellenére a meghallgatása jelentős politikai esemény volt, leginkább Magyarország miatt. Elég ritka, hogy egy egészségügyért felelős biztos meghallgatásán megtelik a terem, de most ez történt. A magyar biztosjelöltek meghallgatásán általában történik valami izgalmas – korábban is előfordult már, hogy visszadobták Orbán jelöltjét: Várhelyiből pont úgy lett biztos, hogy az EP előtte elgáncsolta Trócsányi László volt igazságügyi minisztert.

Várhelyinek nem is sikerült elsőre átmennie. A meghallgatások rendszere megváltozott, most alapvetően egy kör van, aminek a végén szavazni kell, és kétharmadot elérve lehet átengedni a biztosokat. Korábban egy újabb körre és írásbeli kérdésekre is volt lehetőség, most a gyorsítás kedvéért már választani kell: vagy egy újabb kör, vagy írásbeli kérdések.

Az újabb meghallgatás lett volna a durvább opció, de nem ezt választották. A liberálisok és a baloldal ezt szerették volna, a Néppárt az írásbeli kérdések mellett érvelt. Utóbbi álláspont lett a győztes. Várhelyinek tehát kérdéseket tesznek majd fel, amelyekre válaszolnia kell, és ezek után a szakbizottság kielemzi a válaszokat, aztán újra szavaz. Ismét kétharmad kell majd ahhoz, hogy a jelöltből biztos legyen.

Várhelyi szakmai szempontból nem szerepelt rosszul a meghallgatáson. Kérdezték a klinikai tesztekről, a vakcinákról és az abortuszról is. Politikailag az utóbbi kérdésekre adott válaszai lehetnek vitatottak. A vakcinákkal kapcsolatban az tűnt a legnagyobb problémának, hogy Várhelyi támogatta az orosz és a kínai vakcinákat. Ám ezen a területen sikerült sikerült centristának tűnnie, mert az AfD képviselőjének vakcinaszkeptikus kérdésére keményen válaszolt: kiállt az oltások mellett, és ezért meg is tapsolták.

Az abortusszal más a helyzet. Az őt kérdező képviselők az abortuszt egészségügyi kérdésként kezelték, Várhelyi szerint viszont ez politikai kérdés, és nem a bizottság feladata. A női jogokat feszegető kérdésekre azt válaszolta, tiszteletben tartja a nők érdekeit, hiszen négy nővel él együtt, három lánya van.

Várhelyi keményen beleállt a dohányipar kritikájába is, viszont megvédte a nagy állatfeldolgozó üzemeket, amelyek Európát élelemmel látják el.

Edwin Remsberg / VWPics / Getty Images Halkonzervgyár (USISA), Isla Cristina, Spanyolország.

Végül ismét bocsánatot kért azért, hogy korábban idiótáknak nevezte a képviselőket. Várhelyi látványosan felkészült erre a kérdésre, ami várható volt. A magyar képviselők közül az ENVI alá tartózó SANT egyik alelnöke pont Kulja András, a Tisza Párt egészségügyi szakembere. Alapvetően ő is szakmai kérdésekről kérdezett, leginkább az egészségügyi munkaerőhiányról, valamint arról, hogy Európában nagyon sokan halnak meg megelőzhető betegségekben az egészségügyi rendszer rossz állapota miatt. Várhelyi szerint ennek életmódbeli okai vannak, és itt nagyon sokat lehet tenni a megelőzéssel.

Várhelyivel szemben a képviselők eleve nem a legdurvább második kört választották, ráadásul az ülés előtt Von der Leyen is leült a képviselőcsoportok vezetőivel egyeztetni. Ezekből arra lehet következtetni, hogy valójában senki nem akarja megbuktatni a magyar biztosjelöltet, és csak azért küldték vissza egy újabb körre, hogy ne menjen át könnyedén a vizsgán.

A többi biztosjelölt ennél sokkal kevesebbel megúszta eddig. Ezen a héten 16 embert hallgatnak meg, nagy részüket simán elfogadják majd. A parlamenti képviselők hangulata és a pletykák alapján az összes jelölt megkaphatja a támogatást: mindenki fontosabbnak tartja a stabilitást.

Ebben valószínűleg segíthet Donald Trump újraválasztása és a német kormánykoalíció szétesése is, amelyekre az Európai Uniónak minél hamarabb reagálnia kell.

Chip Somodevilla / Getty Images
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik