Kultúra

Sorrentino filmjével indul az Olasz Filmfesztivál

Olasz Filmfesztivál
Olasz Filmfesztivál
A november 8-án elstartoló fesztiválon látható lesz a Barbie-t is lenyomó, olasz sikerfilm, szerelmes levél Nápolyhoz és egy legendás fotós története is megelevenedik, aki sztárt csinált Cicciolinából.

November 8-án, 19 órakor Paolo Sorrentino az idei Cannes Filmfesztiválon bemutatott Parthenope – Nápoly szépe című alkotása nyitja a 22. Olasz Filmfesztivált a budapesti Puskin moziban. A vetítés után a közönség találkozhat a film női főszereplőjével, Celeste Dalla Portával.

A Budapesti Olasz Kultúrintézet és a Cinecittà közös rendezvényén, a MittelCinemaFesten tizenkét kortárs, olasz filmet nézhet meg a hazai közönség eredeti nyelven, magyar felirattal. Emellett közönségtalálkozók is várják a nézőket, itt lesz Carlotta Gamba, a Berlinalén debütált és számos díjat nyert Gloria! című film női főszereplője, Riccardo Milani, a Jurico, egy külön világ rendezője, Carlo Sironi, Az a nyár Iréne-nel rendezője és Gianfilippo Pedote, a magyar koprodukcióban készült PÁN – A belső sziget egyik rendezője.

November 8-án, pénteken, 19 órakor az idei Cannes Filmfesztiválon nagy visszhanggal bemutatott Parthenope – Nápoly szépe című alkotás nyitja a fesztivált. Az Oscar-díjas Sorrentino legújabb alkotása szerelmes levél szülővárosának, Nápolynak. A filmet tíz napja mutatták be Olaszországban, ahol vezeti a toplistát és immár 3,5 millió eurót kasszírozott be. Friss hír, hogy a vetítés után a közönség találkozhat a film női főszereplőjével, Celeste Dalla Portával.

November 9-én, 17 órakor pereg majd Francesca Comencini Szükséges idő című filmje, Fabrizio Gifuni főszereplésével. A film a 63 éves rendezőnő és apja – a 2007-ben elhunyt, világhírű filmrendező, Luigi Comencini közötti kapcsolatról és a mozi szeretetéről szól. A rendezőnő fiatalkori énjét Romana Maggiore Vergano játssza, aki alakításáért megkapta az idei Velencei Filmfesztiválon a legjobb színésznőnek járó Francesco Pasinetti díjat. Aznap 19.30-kor vetítik a Diva Futura című alkotást, mely Riccardo Schicchi aranykorát mutatja be, aki a ’80-as, ’90-es évek Olaszországában a szabad szerelmet pornóvá alakította és világsztárt csinált Staller Ilonából, Moana Pozziból és Henger Évából.

November 10-én, vasárnap, 17 órakor vetítik a Puskin moziban Margherita Vicario énekes-dalszerző-színésznő első rendezését, a Berlinalén debütált, Gloria! című filmet. Az 1700-as évek Velencéjében játszódó film Teresa történetét meséli el, aki az Ancien Régime színpadán alkotja meg a lázadó, modern popzenét. A film a 2024-es, olasz Globo d’Oro gálán elnyerte a legjobb első film és a legjobb zene díját, valamint a Seattle International Film Festivalon a zsűri nagydíját. A vetítés után a közönség találkozhat a film női főszereplőjével, Carlotta Gambával (a film november 16-án, 19.30-kor, a Tabán moziban is látható lesz). Aznap, 19.30-kor lesz látható a Miénk lesz a holnap című, erőteljes, érzelmes, mégis humoros alkotás. Paola Cortellesi első rendezése óriási kasszasiker lett Olaszországban, megelőzve a Barbie-t és az Oppenheimert is.

November 11-én, hétfőn, 19.30-kor a Puskin moziban vetítik a Jurico, egy külön világ című alkotást. A film az idei év legnagyobb olasz kasszasikere lett hazájában. Michele Cortese tanító számára egy új világ nyílik meg, mikor a Rómában eltöltött 40 év tanítás után az Abruzzói Nemzeti Parkban található Juricoban helyezkedik el. A vetítés után közönségtalálkozó lesz Riccardo Milani rendezővel. November 12-én, 19.30-kor, a Puskinban vetítik az Az a nyár Iréne-nel című, a Berlinalén debütált filmet, melynek operatőre Pohárnok Gergely. A 17 éves Clara és Irène súlyos betegségükből felépülve elhatározzák, egy távoli szigetre szöknek, ahol végre átélhetik az első igazi nyarukat. A vetítés után beszélgetés lesz Carlo Sironi rendezővel.

November 13-án, 19.30-kor – és 14-én, 19.30-kor, a Tabánban – A család című film a két gyermekét egyedül nevelő nő és volt férje ellentmondásos történetét meséli el. Francesco Gheghi filmben nyújtott alakítása az idei Velencei Filmfesztiválon elnyerte a legjobb színésznek járó díjat. November 14-én, 19.30-kor, a Puskinban lesz látható az 1918-ban játszódó PÁN – A belső sziget, melyben a főhős elmenekül a harcmezőről. A vetítés után közönségtalálkozó lesz a film egyik rendezőjével, Gianfilippo Pedotéval. November 15-én, 19.30-kor, a Harctér című filmben az I. világháború végén a spanyolnátha is elkezdi szedni áldozatait, miközben két orvos ugyanabba az ápolónőbe szerelmes.

November 16-án, 17 órakor, Az amerikai kert rejtélye című alkotásban egy fiatalember beleszeret egy gyönyörű, amerikai katonai ápolónőbe. A háború befejezése után megszállottan keresi a nőt, miáltal szörnyű helyzetbe keveredik, egészen a történet olaszországi, váratlan végkifejletéig. Aznap, 19.30-kor – és november 15-én, 19.30-kor, a Tabánban –, a Szégyenfolt című filmben Rebecca arcán egy nagy, piros folt éktelenkedik. Kamaszkorára a szégyen és a rejtőzködés nyomja rá a bélyegét. De tehetsége révén a zenén keresztül igyekszik megtalálni a helyét az életben.

November 12 és 14. között a szegedi Belvárosi moziban három filmet vetítenek majd a fesztivál programjából.

Ajánlott videó

Nézd meg a legfrissebb cikkeinket a címlapon!
Olvasói sztorik