Élet-Stílus

Segítség, szülő lettem! Öngondoskodással a gyermekedről is gondoskodsz

Gyermeked született és már nem csak magadért, de a család jövőjéért is felelős vagy? Kezdd el kicsiben az öngondoskodást!

Egy ember életében valószínűleg a szülővé válás jelenti a legnagyobb kihívást. Az új, élethosszig tartó feladat rengeteg örömmel, de nem kevés felelősséggel és stresszel is jár. Hiszen szülőként gondoskodni szeretnél lakásról, autóról, egészségügyi ellátásról, megfelelő fejlesztő programokról és bölcsődéről. Közben még képeznéd is magad, plusz módot kell találnod a rekreációra – sport, hobbi, utazás – is, hogy mindehhez erőt meríthess. Ez az az életkor, amikor újra és újra megtapasztalod, hogy a céljaid eléréséhez kompromisszumokat kell kötnöd a sok versengő célod között.

Longevity – Hogyan tervezhetnék ilyen bizonytalanságok közepette?

A szülővé válás azt is jelenti, hogy mindig és szinte mindenben több lépéssel előre kell gondolkodnod. Igaz ez a hétvégi közös programok megtervezésére, de még a családod anyagi jövőjének biztosítására is a különóráktól az egyetemi évek lakhatási és tanulási költségeiig; nem is beszélve arról, ha gyermeked külföldön tanulna majd.

Ez a fajta tudatosság persze nem jelent teljes újdonságot számodra, hiszen az iskolák elvégzéséhez, a karrierépítésedhez és a családtervezéshez is célokat kellett kitűznöd és elérned. Szülőként azonban már mások jólétéért is te felelsz, amihez elengedhetetlen egy hosszú távú stratégia.

Az előre tervezés persze még nehezebbnek tűnik az olyan bizonytalan időszakokban, mint a mostani is. Az NN Longevity* – vagyis a hosszabb élettartamra való felkészültséget vizsgáló – kutatása szerint Magyarországon a megélhetési költségek növekedése és a magas infláció nyugtalanítja a leginkább az embereket. Vagyis a pénzügyek a legerősebb stresszor az életünkben, ami a legjobban aggaszt bennünket a mindennapokban.

Ezért is van, hogy a magyarok a 11 vizsgált ország között az élmezőnyben vannak a pesszimizmust illetően. Japán, Belgium és Szlovákia után nálunk a legalacsonyabb (16%) azok aránya, akik optimistán tekintenek a jövőbe, miközben 84% inkább borúlátó. Miközben folyamatosan nő a születéskor várható élettartam, és a magyarok átlagosan 94 évig szeretnének élni, de mindössze 38%-uk érzi magát felkészültnek a hosszabb életre egészségügyi, pénzügyi és mentális szempontból. Ebben segít a hosszú távú longevity stratégia.

Longevity-stratégiával a kiszámíthatóságért

Ehhez pedig meg kell határozni a céljaid fontossági sorrendjét, és azt is, hogy ezeket a mérföldköveket milyen úton, mennyi idő alatt, milyen eszközökkel érheted el. Ha kitűzöd, és akár le is írod ezeket a célokat, az abban is segít, hogy össze tudd hangolni őket, plusz jellemzően egy konkrét cél érdekében motiváltabban és elkötelezettebben is fogsz tenni, mintha ködösen a fejedben létezne csak.

Innentől kezdve pedig a kulcs, hogy lépésről lépésre, hosszú távon tegyél ezekért a céljaidért. Nem szükséges havonta százezreket megtakarítanod, elég kis lépésekben haladnod. Készíthetsz saját havi költségvetést, amiből már látni fogod, mennyit tudsz félretenni, és mire lesz ez elég pár év múlva a céljaink közül, legyen szó gyermeked taníttatásáról, saját álmod megvalósításáról vagy épp a nyugdíjas évek kényelméről és biztonságáról.

Szerencsére az ezekhez illeszkedő pénzügyi termékek is rendelkezésedre állnak, hogy a lehető leghatékonyabban gyűjtsd és gyarapítsd megtakarításaidat a párnacihában való őrizgetés helyett. Ha például euróban szeretnél megtakarítani úgy, hogy rendszeresen teszel félre egy adott összeget, ezt is megteheted, miközben még életbiztosítási fedezethez is jutsz vész esetére. Ha még fontosabb számodra a biztonság, olyan eurós konstrukciót is választhatsz, ahol 100% tőkegaranciát kapsz az alapbiztosításra befizetett rendszeres díjakra lejáratkor vagy halálesetkor. Mindezeket a lehetőségeket akár kisebb összeggel is elindíthatod, akár 51 euró, de akár 71 euró rendszeres befizetéssel is, ha egyelőre nem tudsz többet szánni erre a célra.

Ugyanígy, ha a nyugdíjas éveid nyugalmáról szeretnél előre gondoskodni, szintén választhatsz az eurós vagy akár forintalapú nyugdíjbiztosítási termékek közül is, vagy elérhető garantált minimális lejárati szolgáltatást nyújtó nyugdíjbiztosítási termék is. Ennek kapcsán nagy segítséget jelenthet kalkulátorunk, ahol megnézheted, a jelenlegi jövedelmedhez képest mekkora öregségi nyugdíjra számíthatsz, mekkora bevételkiesést jelent majd ez, és mekkora megtakarítással pótolhatod ezt ki, hogy ne csak úgy élj nyugdíjasként, ahogy tudsz, hanem ahogy szeretnél.

A biztosítási termékek széles kínálatában nem könnyű eligazodni, ezért érdemes lehet szakértővel konzultálni, hogy ezzel is időt és energiát takaríthassunk meg. Az NN Biztosító felkészült biztosítási tanácsadói segítségével megtalálhatod az igényeidhez és élethelyzetednek legmegfelelőbb életbiztosítási terméket, hogy biztosíthasd a jövődet. Ismerd meg, hogyan hozhatsz kiszámíthatóságot a mindennapjaidba!

A jelen oldalon található információ a tájékoztatás célját szolgálja, mely nem teljes körű, nem minősül ajánlattételnek, a biztosítási termékek részletes ismertetésének, és nem helyettesíti a szerződési feltételekben leírtakat. Kérjük, az életbiztosítási szerződés megkötése előtt a termékekhez kapcsolódó dokumentumokat alaposan olvasd át, és csak ezek ismeretében, és megértése esetén kösd meg az életbiztosítási szerződést.

Ezekről az NN Biztosító ügyfélszolgálatán kívül a Dokumentumtárban is tájékozódhatsz.

* „Long, happy and healthy life” 11 országos online nemzetközi kutatás, NN Group, 2023; A magyarországi 1000 fős minta reprezentatív a 18-79 éves magyar lakosságra nem, kor, régió és iskolai végzettség szerint.

Ajánlott videó

Olvasói sztorik