Nincs két olyan ember, akiből ugyanazt hozná ki egy fejfájás. Valakinek minden életkedve elmegy, más teátrálisan szenved, míg egyesek a teljesítőképességüket veszítik el. Az Algoflex Nagy Fejfájástesztje többek közt arra kereste a választ, mit tesz az emberekkel a fejfájás, illetve hogyan kezelnek így bizonyos helyzeteket. A tesztet több mint 34 ezren töltötték ki, a válaszok birtokában pedig elég pontos képet kaphatunk arról, mitől és hogyan fáj a magyarok feje.
Kezdjük a „mitől” résszel. A teszt során szerették volna megtudni a válaszadóktól – akiknek egyébként túlnyomó többsége (81 százaléka) nő volt –, mi jellemzi leginkább a fejfájásaikat. Az okok közt szerepelt a másnaposság, betegség és a stressz is, mégis úgy tűnik, az időjárás tehet leginkább a fejfájás okozta nehéz pillanatainkról.
Az összes kitöltő 68 százaléka ugyanis a frontokat jelölte meg fő kiváltó okként, míg 14 százalék jelölte meg a dehidratáltságot, 7 százalék pedig a kialvatlanságot. A stressz például a maga 5 százalékával, úgy tűnik, labdába se rúghat az időjárás változása mellett.
A fejfájás gyakori fájdalom, de mégis, általánosságban milyen gyakran fáj a magyarok feje? A kitöltők majdnem fele (47 százalék, de csak a női kitöltőket nézve már ez az arány 50 százalék) minden héten kénytelen szembenézni a fejfájással, 37 százalékuknak havi 1-2 alkalommal gyűlik meg a baja vele, míg 12 százalék nyilatkozott úgy, hogy mindössze néhány havonta tör rájuk a fejfájás.
A teszt kérdései során a válaszlehetőségeket minden esetben egy karaktertípusnak feleltették meg, ezek a következőek: lehangolt, morcos, elbújós, szenvedős, lassú és szétszórt. Szinte látjuk magunk előtt a morcos típushoz tartozó egykedvű kollégánkat, vagy a lassú kategóriát erősítő barátunkat, aki képtelen követni, mit mesélünk neki éppen.
És immár azt is tudjuk, milyen arányban vannak jelen magyarok között ezek a személyiségtípusok. Összeségében a kitöltők harmada (30 százalék) a lehangolt típushoz tartozik, azaz azokhoz, akiknek egyszerűen csak mindentől elmegy a kedve, és legszívesebben egy centimétert se mozdulnának meg.
27 százalékuk erősíti a „nekem semmi se jó”, azaz a morcosok táborát, míg 16 százalékuk pedig elbújós, ők azok, akik inkább magukban szeretnék átvészelni a fejfájás okozta gyötrelmeket. A szenvedős kategóriába 12, a lassúba 9, százalék tartozik, míg 5 százalékot tesz ki a szétszórtak tábora, azaz azok, akik még a falnak is nekimennek, annyira megkeseríti a létezésüket a fejfájás.
A válaszok alapján azonban az is látszik, hogy az életkor nagyban befolyásolja, mely típushoz tartozik valaki: a kor előrehaladtával egyre kisebb a morcosok aránya a kitöltők között, a 18-24 éves korosztályban még 32 százalék, míg a 60 felettiek között már csak 15 százalék.
A lassúak tekintetében épp fordított a tendencia: itt a legfiatalabb között az arány mindössze 6 százalék, míg a legidősebbeknél már 15 százalék. Hasonló a helyzet az elbújósok tekintetében is, az ő arányuk is kétszerese a 60 felettiek csoportjában (24 százalék) a 18-24 éves korosztálynál (12 százalék), azaz úgy tűnik, minél idősebbek vagyunk, annál inkább szeretnénk megkímélni a külvilágot a fejfájásunk kevéssé örömteli hatásaitól.
Legfeljebb 2 százalék a különbség viszont a két nem válaszai között a típusok tekintetében, úgyhogy úgy fest, férfiak és nők tekintetében nincs nagy különbség, ha ezekről a sokatmondó karakterekről van szó.